Úvodní informace pro nové uživatele

Přihlašovací jméno a provizorní heslo je každému studentovi sděleno při zápisu, zaměstnanci je sděleno po nástupu do zaměstnaneckého poměru.

Na této stránce naleznete informace, které Vám pomohou zorientovat se co nejrychleji ve struktuře sítě, možnostech jejího využití a nabízených službách.

K zobrazení interních informací je třeba být přihlášen(a), přihlášení provedete v pravé horní části stránky.

Přihlášení do sítě

S počítači ve škole nemůže pracovat kdokoli a každý může dělat jen to, co mu přísluší. Proto se každý uživatel musí do sítě před začátkem své práce přihlásit.

Přihlašovací jméno

Přihlašovací jméno každého uživatele se skládá z:

• prvních pěti znaků příjmení (je-li příjmení kratší, bere se celé příjmení a již se nedoplňuje žádnými znaky),
  • a prvních dvou znaků křestního jména,
  • následuje číslo, popř. písmeno, které zaručuje unikátnost uživatelského jména (1-9, a-z).

Heslo

K zabezpečení každého účtu slouží heslo, které se musí pravidelně měnit. Pro vytváření hesla platí specifická pravidla.

Pro návod, jak heslo měnit, co obnášejí specifické pravidla využij článek Pravidla a změna hesla.

V případě, že opakovaně chybně heslo ke svému účtu, dojde k dočasnému zablokování a další pokusy o přihlášení můžete provést až po opětovném odemknutí.

Provizorní heslo by si měl uživatel co nejdříve změnit.

Elektronická pošta

Každému studentovi a zaměstnanci je vytvořena e-mailová schránka ve formátu jmeno.prijmeni@uhk.cz (pokud je více osob stejného jména a příjmení, je za příjmení doplňována číslice, například jan.novak.5@uhk.cz).

Po ukončení studia/zaměstnaneckého poměru plyne ochranná lhůta (zpravidla 2 měsíce), po které je schránka spolu s přihlašovacím účtem zrušena.

Datová úložiště a práce se soubory

Na UHK je možné využít několik řešení pro ukládání dat. Jednotlivá úložiště garantují různou úroveň zabezpečení dat. Uživatelé mají možnost ukládat své dokumenty na disková úložiště v rámci lokální počítačové sítě. Další možností je využitá cloudových služeb Office 365 a úložišť poskytovaných v rámci sdružení CESNET (Owncloud). Zde naleznete více informací.

Osobní a projektové webové stránky

Každý student i zaměstnanec má možnost na webových serverech UHK vytvořit profil, v jehož rámci může publikovat informace o své osobě a sdílet materiály se svými kolegy. Pro osobní webové stránky a projekty je možné vytvořit webové stránky na adrese https://lide.uhk.cz a  https://edu.uhk.cz.

Centrum služeb

Každá fakulta má zřízené centrum služeb určené pro podporu studentů při výuce na UHK. Můžete si zde vytisknout nebo pořídit kopie svých dokumentů černobíle i barevně v tiskovém centru, případně využít služeb svázání dokumentů kroužkovou vazbou či vypálení CD/DVD apod. Zde vám též pracovníci mohou změnit heslo, případně odblokují uzamčený účet.

Při ukončování studia můžete využít službu pomoci při odevzdávání kvalifikačních prací.

Rychlé kontakty na centra služeb:

Centrum služeb UHK Centrum služeb FIM Centrum služeb FF

Studijní agenda

Každá fakulta používá informační systém, ve kterém je zaznamenáván průběh přijímacího řízení a každého studia. Lze si zde tedy zjistit informace o stavu přihlášky, o zapsaných předmětech, získat přehled splněných kreditů, přihlašovat se na zkoušky apod. Na univerzitě je používán systém STAG (https://stag.uhk.cz). Návod pro práci se studijní agendou naleznete přímo v příslušném systému.

Více o STAGu se dozvíš v našem článku v rámci IT poradny.

Studijní materiály

Většina elektronických studijních materiálů je umístěna v systémech pro online výuku Moodle a Blackboard.

Informaci o tom, kde jsou dostupné studijní materiály pro Váš předmět Vám poskytne vyučující na počátku semestru.

Tiskové služby a skenování do emailu

Pro realizaci tiskových a kopírovacích služeb je možné  využít tiskové řešení SafeQ, které se většinou označuje jako Forkys.

Každý student má v systému veden svůj účet, na který si může vložit hotovost. Z tohoto účtu jsou následně hrazeny tiskové a kopírovací služby. Dobíjet hotovost na účet je možné na centrech služeb rámci univerzity.

Studenti i zaměstnanci UHK mohou využít možnosti skenování libovolné předlohy až do formátu A3  zcela zdarma. Je možné skenovat černobíle i barevně. Naskenovaný dokument bude odeslán do Vašeho e-mailu. Velikost naskenovaných souborů není nijak omezena.

Typ Název Datum Velikost

STAG - Vyučující - první kroky