Katedra pomocných věd historických a archivnictví

Vitaliy Perkun, M.A., Ph.D. (zimní semestr 2017/2018)

Na katedře pomocných věd historických a archivnictví FF UHK hostuje člen Historického ústavu Ukrajinské národní akademie věd, který od roku 1999 úzce spolupracuje s výzkumnými institucemi v Polsku.

Mimo jiné byl hostujícím profesorem na univerzitě ve Varšavě (v letech 2007–2013), od roku 2017 je členem polské národní komise při UNESCO v rámci projektu na katedře pomocných věd historických a metodologie varšavské univerzity.

Zabývá se zejména pomocnými vědami historickými jako je raně novověká sfragistika, diplomatika a ikonografie, dále pak církevními dějinami a zkoumá ukrajinské rukopisy uložené v zahraničních sbírkách. Za FF UHK uveřejní vícero studií ve vědeckých časopisech zanesených v databázích ERIH+ a SCOPUS a podílí se na výuce.

 

  Dr. Yurii Smolnikov (zimní semestr 2019/2020)

Dr. Yurii Smolnikov vyučoval v zimním semestru 2019-2020 na Univerzitě Hradec Králové kurzy „Historie propagandistické a informační války“ a „Globální terorismus“. Získal doktorát z Národní akademie věd Ukrajiny. Dr. Smolnikov pracuje na katedře historie a dokumentace na Národní letecké univerzitě (Kyjev, Ukrajina) a na katedře mezinárodních vztahů na Národní univerzitě Kyjevsko-mohylaské akademie (Kyjev, Ukrajina), kde vyučuje kurzy historie a politologie.

Jeho výzkum se zaměřuje především na nacionalismus, terorismus, krajně pravicová hnutí v Evropě a ve Spojených státech a propagandistickou a informační válku. Je také jedním z organizátorů mezinárodního projektu „Zapojení mládeže do územního plánování“ (Ukrajina, USA, Litva, Švýcarsko), jehož cílem je přilákat vysokoškolské studenty do místní správy.

 

Dr. Tomasz Kaluski (letní semestr 2021)

Dr. Tomasz Kałuski je odborným asistentem na Slezské univerzitě v Katovicích. V roce 2004 absolvoval magisterský titul z oboru historie na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani. V roce 2009 získal doktorát na University of Zielona Góra. Jeho disertační práce byla věnována cechovým pečeti ve Slezsku (vévodství Głogów) ze středního věku do 19. století.

Získal několik stipendií, například stipendium Německé akademické výměnné služby (DAAD 2007–2008 a znovu v roce 2016), poté stipendium Herder v Marburgu v roce 2010. V letech 2017–2018 byl také držitelem grantu Národního vědeckého centra v Polsku.

Mezi jeho výzkumné zájmy patří: pomocné vědy historické, zejména sfragistika a heraldika. V současné době se zaměřuje na cisterciácké pečeti ve Slezsku od středověku do počátku 19. století.