Katedra filozofie a společenských věd
Dr. Ulf Hlobil (letní semestr 2016/2017)
Dr. Ulf Hlobil vyučoval na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK kurz Reason, Virtue, and Norms, který navštěvovali posluchači magisterského oboru Filozofie. V kurzu dr. Hlobil poskytl svým posluchačům seznámení s různými teoriemi o praktickém rozvažování a morálních a sociálních normách.
Dr. Ulf Hlobil působí jako odborný asistent katedry filozofie na Univerzitě Concordia v Montrealu. Doktorát získal na Pittsburské univerzitě. Jeho výzkum se týká zejména témat epistemologie, logiky, filozofie mysli a morální psychologie. Současně se věnuje také filozofii jazyka a filozofii jednání. Dr. Hlobil je současněstálým členem týmu řešícího 3 letý projekt excelence UHK "Man as a Normative Creature" (spolu s Prof. J. Peregrinen a Dr. L. Koreňem).
Jako editor a překladatel se podílel na vydání knihy G.E.M. Anscombe: Aufsätze (2014). Jeho články byly publikovány mimo jiné v prestižních filozofických časopisech Philosophical Studies, Synthese, Review of Philosophy and Psychology či International Journal of Philosophical Studies.
prof. Paul Andrew Roth (zimní semestr 2017/2018)
Prof. Paul Roth vyučuje na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK kurz Philosophy of History pro posluchače bakalářských i magisterských oborů. Kurz se zabývá zkoumáním a řešením debaty o tom, zda je historie vědou.
Paul A. Roth, profesor filozofie na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz, je autorem Meaning and Method in the Social Sciences: A Case for Methodological Plurals (1987) a editorem (se Stephenem Turnerem) Blackwell Guide to the Philosophy of the Social Sciences. Napsal více než 70 článků na témata zahrnující filozofii W. V. O. Quina, filozofii a sociologii vědy a filozofii dějin. Zvláštní vydání esejů věnovaných jeho práci historického vysvětlování (včetně odpovědí prof. Rotha) bude vydáno v prosinci 2017 v edici Towards a Revival of Analytical Philosophy of History: Around Paul A. Roth’s Vision of Historical Sciences.
Prof. Roth byl spoluzakladatelem Philosophy of Social Science Roundtable a v současnosti působí v jejím vedení, kde se podílí na editování každoročního konferenčního sborníku této instituce. Byl členem původní redakční rady časopisu The Journal of the Philosophy of History a také členem redakčních rad časopisů History of the Human Sciences a Philosophy of the Social Sciences. Profesor Roth v současnosti dokončuje knihu o analytické filozofii dějin, jejíž vydání se očekává v roce 2018.
Prof. Pirmin Stekeler-Weithofer (letní semestr 2018/2019)
Pirmin Stekeler-Weithofer je profesorem filozofie na univerzitě v Lipsku, kde vyučuje od roku 1992. Jeho specializací jsou filozofie logiky a jazyka, filozofie matematiky, německý idealizmus, resp. Kant a Hegel.
Byl a je redaktorem různých filozofických časopisů (Dialektik, Philosophische Rundschau, Philosophisches Jahrbuch), knihy filozofie Roberta Brandoma "Pragmatika vyjádření explicitnosti" (Benjamins 2005) a obsáhlé komentáře k Hegelovu fenomenologii mysli.
Dialogická poznámka. 2 vol. Hamburk (Philos, Bibliothek, Meiner 2013) a Hegelova věda logiky (2 vol., Philos., Bibliothek, Meiner 2019, 3. ročník 2020).
Dr. Gary Kemp (letní semestr 2017/2018)
Doktor Gary N. Kemp vyučuje na katedře filozofie a společenských věd FF UHK kurz Quine's Naturalism: Its distinctiveness, its origins.
Doktor Kemp působí na Univerzitě Glasgow, doktorát získal na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Primárně se zabývá dějinami analytické filozofie/filozofií jazyka (Frege, Russell, Wittgenstein, Quine and Davidson) a estetikou (Wollheim, Representation and Expression). Publikoval celou řadu článků, knih a učebnic v obou oblastech. Mezi významné publikace patří Quine versus Davidson (vydáno OUP, 2012) či Wollheim, Wittgenstein and Pictorial Representation (Routledge, 2016), kterou publikoval společně s Gabrielou Mras. V letošním roce vychází již druhé vydání jeho knihy What is this thing called Philosophy of Language? (Routledge, 2018).
Dr. Casey Doyle (letní semestr 2019/2020)
Dr. Doyle učí Úvod do filozofie mysli pro vysokoškoláky a Sebevědomí pro postgraduální studenty. V kurzech zkoumal Dr. Doyle zprávy o sebepoznání a sebepoznání napříč různými filozofickými tradicemi a historickými obdobími. Na Univerzitě Hradec Králové pracoval na výzkumném projektu nazvaném „Sebepoznání a duševní normativita“.
Dr. Doyle získal doktorát na University of Pittsburgh a dříve působil jako mladý vědecký pracovník na St Hilda's College na Oxfordské univerzitě. Pracuje na protínajících se oborech epistemologie, etiky a filozofie mysli se zaměřením na sebepoznání a morální poznání. Mezi historické zájmy patří Kant, Wittgenstein, Heidegger, Murdoch a Ryle. Publikoval v mnoha časopisech o obecné filosofii a spoluvydával knihu New Essays in Epistemological Disjunctivism.
doc. Ronald Loeffler (letní semestr 2021/2022)
Na Filozofické fakultě UHK vedl Ronald Loeffler úvodní kurz etiky pro vysokoškolské studenty a seminář o posledním vývoji literatury věnované tzv. mindreadingu pro postgraduální studenty. Druhý kurz byl zaměřen především na to, jak sociální stereotypy, předsudky a enkulturace ovlivňují naše přisuzování „vnitřních myšlenek“ (přesvědčení, tužeb, záměrů, motivů atd.) druhým.
Ronald Loeffler je docentem filozofie na Grand Valley State University v Michiganu (USA). Získal titul Ph.D. na Northwestern University na počátku milenia. Oblastí jeho výzkumu je filozofie jazyka, mysli, psychologie a metaetika se zvláštním zájmem o zkoumání vztahů mezi našimi schopnostmi uvažovat a diskutovat s druhými na jedné straně a uznávat druhé jako kompetentní mluvčí a na straně druhé. Prof. Loeffler je autorem úvodní monografie k filozofii Roberta Brandoma (Polity Press, 2018) a spolueditorem svazku o praktické filozofii Wilfrida Sellarse (vychází v Routledge). Kromě toho je autorem článků, které se objevily mimo jiné v Synthese, Erkenntnis, European Journal of Philosophy, Philosophical Studies, International Journal of Philosophical Studies a Philosophy Compass.
dr. Willem A. deVries (letní semestr 2022/2023)
Emeritní profesor Filozofie na University of New Hampshire Willem A. deVries byl hostujícím profesorem na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové v rámci univerzitního programu Mobility. Dříve působil též na Tufts University, Harvard University nebo Amherst College. Je (spolu)autorem odborných publikací, např. Hegel's Theory of Mental Activity; Knowledge, Mind, and the Given: A Reading of Sellars’ “Empiricism and the Philosophy of Mind" nebo Empiricism, Perceptual Knowledge, Normativity and Realism: Essays on Wilfrid Sellars.
Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Dr. Kris Hill (zimní semestr, letní semestr 2024/2025)
Dr. Hill získala doktorát z antropozoologie na Univerzitě v Exeteru ve Velké Británii. Její výzkum byl zaměřen na diskurzy týkající se koček toulavých a vztahů mezi kočkami a lidmi. Antrozoologie se zabývá studiem lidských interakcí s příslušníky jiných živočišných druhů a čerpá z vědeckých a metodologických přístupů z celé řady oborů. Její výzkum je převážně kvalitativní, využívá analýzu diskurzu, obsahovou analýzu a vícedruhové etnografické přístupy ke zkoumání vztahů mezi více než lidmi a vícedruhového kulturního spoluutváření. Mezi oblasti jejího vědeckého zájmu patří také mj. reprezentace zvířat, zvířata a cestovní ruch, kočičí kultury a etika výzkumu více než lidí. Od roku 2019 je Kris autorkou nebo spoluautorkou více než 15 recenzovaných článků nebo kapitol v knihách. Více informací o výzkumných zájmech Kris a jejím společném projektu najdete zde: https://academiccatlady.com/.
V roce 2023 dr. Hill založila Cat Academic Think Tank (e-CATT), což je mezioborová skupina akademiků, jejichž zájmy se týkají koček domácích nebo malých druhů volně žijících koček. Od roku 2021 působí Kris jako komunikační pracovnice Společnosti pro studium zvířat v zájmových chovech (Society of Companion Animal Studies, SCAS) a v roce 2023 se stala členkou její správní rady. Kris spoluorganizuje každoroční online studentskou konferenci v oblasti studií člověka a zvířat (Anthrozoology as International Practice, AIP) a je spolumoderátorkou podcastu The Anthrozoology Podcast. Kris je také pomocnou redaktorkou obnoveného časopisu Sloth: A Journal of Emerging Voices in Human-Animal Studies.
Dr Jouni-Matti Kuukkanen (letní semestr 2024/2025)
Dr. Jouni-Matti Kuukkanen vyučuje kurz s názvem Metodologie: Na katedře filozofie a společenských věd FF UHK vede kurz „Pragmatický popis poznání a smyslu“. Tento kurz vychází z jeho připravované knihy Doing, Knowing and Getting it Right: Metodologismus jako pragmatismus (Cambridge University Press). Kuukkanen je od roku 2018 profesorem filozofie na Univerzitě v Oulu a v letech 2020-2022 působil jako vedoucí katedry. V současné době je ředitelem Eudaimonia Institute of the Human Sciences na Univerzitě v Oulu. Předtím působil nebo pobýval jako vědecký pracovník na univerzitách v Durhamu, Leidenu, Hullu a Cambridge.
V letech 2017-2021 byl Kuukkanen šéfredaktorem časopisu Journal of the Philosophy. Jeho monografie byla v roce 2016 vybrána Mezinárodní komisí pro dějiny a teorii historiografie (ICHTH) jako nejlepší v oboru filozofie historiografie. Jeho nejnovější editovanou knihou je Philosophy of History: Twenty-First-Century Perspectives (Bloomsbury, 2021). Kuukkanen publikoval články o filozofii vědy, Thomasi Kuhnovi, filozofii historiografie a filozofických otázkách dějin vědy a konceptuální historie.
Nabídka sekce: Hostující profesoři a výzkumníci