Katedra archeologie
Dr. Peter Trebsche (letní semestr 2018/2019)
Dr. Peter Trebsche je rakouský archeolog působící jako vědecký pracovník na Donau-Universität Krems a přednáší též na Vídeňské univerzitě. Specializuje se zejména na problematiku doby bronzové a doby železné ve střední Evropě.
K jeho hlavním tématům náleží problematika sídelištní archeologie, pravěké architektury či získávání mědi v době bronzové. Během svého pobytu v Hradci Králové bude studentům Filozofické fakulty prezentovat kurzy Doba železná v Rakousku – klíčové lokality a současné trendy výzkumu a Rekonstrukce pravěké architektury a rakouská muzea v přírodě.
Dr. Thomas R. Roček (zimní semestr 2018/2019)
Thomas R. Rocek získal titul Ph.D. od Michiganské univerzity v roce 1985 a v současné době je docentem antropologie na univerzitě v Delaware.
Mezi jeho výzkumné zájmy patří společnosti středního rozsahu, zemědělské původy, mobilita a sedentism, kvantitativní analýza a zejména srovnávací přístupy k archeologickým analýzám.
Nedávno tyto srovnávací zájmy zahrnovaly jak formační období v jihozápadních Spojených státech, tak neolitické období v České republice. Je členem Společnosti pro americkou archeologii, Americké antropologické asociace, Evropské asociace archeologů, Arizonské archeologické a historické společnosti a Archeologické společnosti Nového Mexika.
Dr. Karen Rosenberg (zimní semestr 2018/2019)
Karen Rosenberg je profesorkou na Katedře antropologie na University of Delaware. Je paleoantropologkou (B.A. University of Chicago, 1976, M. A. University of Michigan, 1980, Ph.D. University of Michigan, 1986). Její výzkum se zabývá neandertály a jejich současníky, původem moderních lidí a vývojem lidského porodu, lidskou kojeneckou bezmocností a jejich důsledky pro člověka dnes z hlediska chování i zdraví.
Od roku 1986 působí na University of Delaware, kde v letech 2002–2014 působila jako předsedkyně antropologického ústavu. Je držitelkou redakčních pozic jako spoluzakladatelka PaleoAnthropology a jako docentka pro PLoS One and Evolution, Medicine and Public Health. Působila jako viceprezidentka (2010–2012) a prezidentka (2013–2015) Americké asociace fyzických antropologů a nedávno byla zvolena za člena Americké asociace pro rozvoj vědy.
Dr. Joan Pinar Gill (letní semestr 2019)
Akademickou kvalifikaci získal v Barceloně a Bologni a zkušenosti jako postdoktorand v Olomouci, Kodani, Paříži, Turíně a Mohuči. Jeho hlavní odbornou oblastí je archeologie jihozápadní Evropy v průběhu 4. až 9. století, se zvláštním zaměřením na pohřební archeologii a drobné kovové nálezy. Zkoumal řadu problémů souvisejících s mobilitou, šířením módy, identitou, sociální organizací, prostorovou analýzou, topografií, ekonomikou, obchodem a řemeslným zpracováním.
Během svého pobytu v Hradci Králové se pokusí se studenty podělit o rozmanité a hluboké proměny kulturní krajiny a hmotné kultury mezi pozdní antikou a raným středověkem a způsoby, jak k nim může archeologie přistupovat.
Prof. Pawel Valde-Nowak (zimní semestr 2019/2020)
Prof. dr. habil. Paweł Valde-Nowak je významným vědeckým pracovníkem světového jména v oblasti výzkumu zejména paleolitu, mezolitu a neolitu. Zaměřuje se na výzkumy technologie kamenné štípané industrie, na výzkumy kvartéru, uplatnění geografických metod, na archeologické výzkumy osídlení horských oblastí (Karpaty atd.), sezónních a jeskynních stanic. Za svoji dlouhou vědeckou kariéru vedl celou řadu národních i mezinárodních vědeckých projektů a archeologických výzkumů nejen v Polsku (např. jeskyně Ciemna, Kraków-Witkowice II, Lipnica Wielka, Żerkow), ale také v zahraničí (např. Tel Erani-Izrael). V posledních letech řídí archeologické výzkumy jeskynních lokalit v polských Tatrách s doklady osídlení z mladšího a středního paleolitu. V jeskyni Obłazowa (u vesnice Nowa Biała) objevil nejstarší pozůstatky člověka v Polsku, ale také nejstarší bumerang na světě.
Působí jako ředitel Ústavu archeologie Jagellonské univerzity v Krakově. Na UHK přednášel V zimním semestru 2019/2020 přednášel Na katedře archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové dva předměty „Palaeolithic cave- and open air sites in Poland on the European background“ a „Archeology of mountainous areas. A case of different archaeology“.
Dr. Michelle Beghelli (letní semestr 2019/2020)
Dr. Beghelli se primárně zajímá o raně středověkou archeologii. Na Filozofické fakultě UHK vedla dva kurzy zaměřené na „Řemesla a řemeslníky v 7. – 9. Století“ a „Budování v kameni a ekonomiku lithických materiálů v raném středověku“.
Dr. Beghelli vystudovala Boloňskou univerzitu a doktorát získala na univerzitě v Mohuči. Její práce získala Cenu disertační práce Leibniz-Gemeinschaft. Získala doktorská a postdoktorandská stipendia, pracovala na mezinárodních výzkumných projektech, účastnila se konferencí v několika evropských zemích a byla autorkou a spoluautorkou řady vědeckých prací a knih.
Dr. Dagmara Łaciak (letní semestr 2021/2022)
Dr. Dagmara Łaciak je odbornou asistentkou na Ústavu archeologie na Univerzitě ve Vratislavi. Její výzkum je zaměřen především na černěnou a malovanou keramiku z doby bronzové a starší doby železné ve střední Evropě, na rozvoj výzkumu výroby a analýzy povrchových úprav. Do výzkumu pravěkých společností zapojuje formální, funkční, experimentální, archeologické a zobrazovací analýzy keramiky.
Na Katedře archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové přednášela v letním semestru 2022 předmět "Kognitivní možnosti archeologického a experimentálního výzkumu při studiu pravěké a starověké keramiky". Předmět se zabýval možnostmi a omezeními archeometrické a experimentální analýzy při studiu různých problémů souvisejících s pravěkou a starověkou keramikou, zvláštní důraz byl kladen na seznámení se s teorií a její využití v praxi.
doc. Elisa Possenti (letní semestr 2022/2023)
Doc. Elisa Possenti absolvovala magisterské studium v Benátkách a doktorské studium Bologni. Od roku 2006 působí jako docentka křesťanské a středověké archeologie na univerzitě v Trentu. Její hlavní zájmy se týkají archeologických důkazů o "barbarech" v Itálii během pozdní antiky a středověku, až do 10./11. století našeho letopočtu. Dále se zaměřuje na pohřební archeologii ve středověku (výroba, chronologie a obchod s raně středověkými kovovými předměty) v alpské oblasti se důrazem na pozdně antické až středověké hrady a kostely.
dr. Joanna Markiewicz (zimní semestr 2023/2024)
Dr Andrew William Lamb (letní semestr 2024/2025)
Andrew Lamb získal doktorát na univerzitě v Leicesteru (2019) a od roku 2025 vyučuje na univerzitě v Edinburghu na téma archeologické teorie, lidské migrace a archeologie doby železné. V současné době je členem poradního sboru Arbeitsgemeinschaft Eisenzeit, místopředsedou skupiny Later Prehistoric Finds Group a členem Society of Antiquaries of Scotland.
Andrewův hlavní zájem spočívá v pochopení toho, jak se komunity doby železné v Británii srovnávají, porovnávají a mají vztah ke komunitám v Irsku a kontinentální Evropě. To Andrewa vedlo k publikování na různá témata, včetně mortuárních praktik doby železné, keltského umění a drobných nálezů. Pracoval ve Velké Británii a v Německu a během svého pobytu v Hradci Králové přednese cyklus přednášek představující archeologii doby železné v západních a severních končinách Evropy: Přednáší o Británii, Irsku, Bretani, Pyrenejském poloostrově a Skandinávii.
Dr. Bárbara Bonora Soriano (zimní semestr 2025/2026)
Dr. Bárbara Bonora Soriano získala doktorát z prehistorické archeologie na Autonomní univerzitě v Barceloně (UAB). Ve svém výzkumu se zaměřuje na pohřební praktiky, sociální komplexitu a nerovnost v pravěkých společnostech doby bronzové v západní Evropě, se zvláštním zřetelem na argarickou kulturu jihovýchodní části Pyrenejského poloostrova a únětickou skupinu ve střední Evropě.
Během své kariéry se podílela na vykopávkách na klíčových argarických lokalitách, jako jsou La Bastida a La Almoloya, a také na laboratorních pracích, katalogizaci a analýze archeologického materiálu. Aktivně se také podílela na vědecké osvětě prostřednictvím komentovaných prohlídek, dramatizovaných exkurzí a vytváření vzdělávacích zdrojů.
V současné době spolupracuje s Autonomní univerzitou v Barceloně a s Landesamt für Denkmalpflege und Archäologie Sachsen-Anhalt. Její práce zahrnuje analýzu archeologických databází a použití statistických metod a GIS k interpretaci prostorové organizace hrobů a sociální dynamiky v pravěkých společnostech. Intenzivně se zajímá také o vědeckou komunikace a inovativní metody efektivní výuky archeologických poznatků. Na UHK bude vyučovat kurz "ArchaeoStats: Death & Data". V rámci tohoto kurzu se studenti naučí používat statistické techniky k analýze pohřebních dat bez předchozích matematických znalostí a kombinovat teoretické koncepty s praktickými příklady.
Nabídka sekce: Hostující profesoři a výzkumníci