CIVIS - workshop: Spolupráce oborových didaktik
Didaktické semináře pro všechny zájemce
Na pobyty Erasmus se můžete hlásit až do 31. 3.
Hlasování o Fakultu roku prodlouženo do 31. 3. 2017!
Přednáší prof. Arturo Sánchez-Azofeifa, pátek 24. 3. v 10:00 Aula - S1
Program PřF na Nábřeží vysokých škol 2017
Přednáška o výzkumu, přírodě a lidech Papui-Nové Guineji
Přijďte si poslechnout přednášky svých kolegů!
Přihlášky ke studiu přijímáme do 31. 3.!
Prof. Frank Gunn-Moore z University of St Andrews, 4. 4. ve 14.00 v S1
Registrujte se na zajímavý workshop!
    25.10.2016

Zahraniční středoškoláci na katedře fyziky

Dne 21. 10. 2016 navštívili UHK studenti hradeckého Gymnázia Boženy Němcové spolu se studenty z Anglie a Německa, kteří se zde účastnili výměnného studijního programu.

Dopoledne navštívili rektorát UHK a prohlédli si budovu univerzity, odpoledne byl pak pro ně připraven program na katedře fyziky PřF UHK vedený dr. Šlégrem, dr. Jezberou a Mgr. Veselým. Semináře byly vedeny v anglickém jazyce.

Studenti vyslechli přednášku o různých druzích záření, se kterými se dennodenně setkávají. Přednáška byla doplněna praktickými ukázkami vlastností různých druhů ionizujícího a neionizujícího záření a studenti na vlastní oči viděli, že světelné záření nese energii, která může roztočit Crookesův mlýnek. Dozvěděli se, co je vidět v ultrafialovém záření, že radioaktivní záření kolem nás je všudypřítomné, a že dávka záření, kterou obdržíme, vzroste nejen když absolvujeme vyšetření na rentgenu, ale i po snědení banánu.

Ve fyzikální laboratoři si vyzkoušeli 2 praktická fyzikální měření, speciálně pro ně připravená. První měřilo rychlost zvuku ve vzduchu a provádělo s pomocí 2 mikrofonů různě vzdálených od zdroje zvuku. Pomocí vhodného softwaru se zvuk zaznamenal a z grafu se odečetly doby dosažení zvuku k jednotlivým mikrofonů. Z rozdílů času a známé vzdálenosti mikrofonů dopočítali rychlost zvuku.
    Druhé měření bylo s hranolovým spektrometrem. Studenti pomocí spektrometru odečítali polohy spektrálních čar u heliové výbojky a s pomocí grafu určovali vlnové délky těchto čar. Pro porovnání sledovali i emisní spektra dalších výbojek. Obě měření si postupně provedli všichni studenti a samostatně zpracovali výsledky.

Gymnázium Boženy Němcové hostilo letos již 20.ročník mezinárodního vědeckého semináře (International Science Seminar). Jedná se o týdenní výměnný pobyt a spolupráci studentů tří škol - kromě Gymnázia Boženy Němcové je zapojeno německé Siebold Gymnasium Wuersburg, anglická škola AKEQMS Lytham. Zahraniční studenti i učitelé jsou ubytováni v rodinách.

DSCN1324-(2) DSCN1333 DSCN1347-(2) DSCN1357-(2)

Naposledy upraveno: Vávrová Kristýna, 26.10.2016 7:38