PřF Aktuálně, Zahraničí, Konference a přednášky 9. 4. 2024

Z Portugalska na PřF UHK: Věda bez hranic

Ve světě, který je stále více propojený, ale zároveň rozdělený jazykovými a kulturními bariérami, se věda jeví jako univerzální jazyk spojující různé akademické komunity. Nedávná návštěva Dr. Nuna Pauly Santose na Univerzitě Hradec Králové je příkladem této jednoty, která podporuje výměnu znalostí a nápadů přesahujících hranice.

Dr. Nuno Paula Santos z Polytechnické univerzity v Bragançe, Portugalsko, obohatil Přírodovědeckou fakultu Univerzity Hradec Králové prostřednictvím programu Erasmus+, využívaje své rozsáhlé znalosti v biologii a environmentálních vědách. Jeho návštěva, která byla inspirována setkáním se studentem UHK v Portugalsku, měla za cíl podpořit spolupráci a sdílet jeho odborné znalosti v oblasti biodiverzity a specializovaného výzkumu rakoviny u zvířat.

Integrace výzkumu přímo do výuky je pro Dr. Santose klíčová, věří v používání aktuálních vědeckých objevů jako dynamického nástroje pro vzdělávání.

Je zásadní udržet toto propojení, abychom naše studenty naučili přemýšlet. Ukazovat, že věda může nabízet řešení mnoha problémů lidstva. To je důvod, proč jsme se stali biology. To je důvod, proč jsme vědci. To je důvod, proč jsme učitelé.

Dr. Nuno Paula Santos

Biolog

Tento přístup nejenže činí vzdělávání relevantnější a angažovanější, ale také ilustruje praktický dopad vědy na řešení globálních výzev.

Během svých seminářů na naší fakultě se Dr. Santos zaměřil například na důležitost pochopení epochy antropocénu a jejích důsledků pro planetu. Zdůraznil roli vědy jako mostu přes kulturní a jazykové rozdíly: "Věda je univerzální jazyk. Bohužel neumím mluvit česky, ale je to stejný způsob myšlení. Věda je univerzální jazyk, stejně jako hudba." Tento pohled zdůrazňuje jedinečné postavení vědy jako prostředku globální komunikace a řešení problémů, který překonává bariéry jazyka.

Přestože výuka v jiném jazyce než je jeho rodná portugalština představovala výzvu, Dr. Santos našel na UHK přívětivé a angažované prostředí, které připomíná kolaborativní a otevřenou atmosféru jeho domovské univerzity. Jeho návštěva zdůrazňuje významné výhody mezinárodních akademických partnerství, obohacujících vzdělávací a výzkumné prostředí obou univerzit.

Díky svému závazku integrovat výzkum do výuky a svému pohledu na vědu jako univerzální jazyk zanechal Dr. Santos trvalý dopad na stUHK a otevřel cestu pro budoucí spolupráci.