UHK Aktuálně 26. 10. 2022

Knižní veletrh 2022 v Hradci Králové s renomovanými českými historiky, reflexí díla Jamese Joyce a představením publikace Paměti prorektora

Autor: Marie Otavová, ředitelka univerzitní knihovny

Již po sedmé proběhl v rámci celostátní akce Týden knihoven další ročník Knižního veletrhu v Hradci Králové, uskutečnil se v úterý 4. října 2022 v kampusu budovy Objektu společné výuky UHK. Do Hradce Králové přijelo představit knižní novinky více než dvě desítky vystavovatelů a zájem návštěvníků o knihy, přednášky, setkání s autory byl opět mimořádný. Během slavnostního zahájení zazněly fanfáry Historik kvartetu a hold knize vzdali děkan PdF doc. František Vaníček, Ph.D., ředitel Památníku národního písemnictví v Praze Mgr. Zdeněk Freisleben, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martina Berdychová a primátor Města Hradce Králové prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

hlavními hosty Knižního prof. Petr Čornej a prof. Ondřej Felcman

V roce 2022 byli hlavními hosty Knižního prof. Petr Čornej a prof. Ondřej Felcman, jména obou historiků jsou ověnčena řadou prestižních ocenění. Aulu zaplnila více než stovka jejich obdivovatelů, na kterých bylo patrné, že si osobní setkání s oběma hosty rozhodně nenechají ujít. Oba spojuje nejen to, že jsou spolužáky ze středoškolských a vysokoškolských studií, ale také to, že jsou autory unikátních projektů v oboru historie. Prof. Petr Čornej se specializuje na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství, předmětem odborného zájmu prof. Ondřeje Felcmana jsou poválečné dějiny Československa, ale také dějiny raného novověku a regionální dějiny východních Čech a dějiny Kladska včetně vývoje českého státu a střední Evropy. Téma setkání - Úskalí provázející práci historika, vzbudilo živou diskusi, účastníci odměnili naše hosty spontánním potleskem a během závěrečné autogramiády neúnavně pokládali další a další dotazy oběma hostům.

Mgr. Marie Gemrichová, studentka doktorského programu Irských studi

Specifikem letošního ročníku Knižního veletrhu byla připomínka Jamese Joyce a 100. výročí vydání románu Odysseus v Paříži v roce 1922. Díky spolupráci s Irským velvyslanectvím v Praze se návštěvníci mohli seznámit s dílem irského romanopisce, básníka a zároveň klíčové osobnosti modernistické irské literatury Jamese Joyce. Joysovo dílo zůstávalo dlouho nepochopeno. U příležitosti tohoto výročí byl v letošním roce vydán román Odysseus v českém překladu. Role představit dílo tohoto spisovatele se zhostila Mgr. Marie Gemrichová, studentka doktorského programu Irských studií na Ústavu anglofonních literatur a kultur na FF UK v Praze.

představení publikace Paměti prorektora, emeritního profesora Bohumila Vybírala

Mimořádnou pozorností bylo zahrnuto představení publikace Paměti prorektora, emeritního profesora Bohumila Vybírala. Pouhých několik dnů před konáním Knižního veletrhu se ji podařilo vydat prostřednictvím nakladatelství Gaudeamus. Tato publikace přibližuje dynamické proměny, které byly realizovány během působení prof. Bohumila Vybírala v akademických funkcích na Vysoké škole pedagogické a později Univerzitě Hradec Králové a bezprostředně byly spojeny s výkonem jeho funkce. Jsou zde popsány okolnosti, které provázely realizaci stavby budov univerzitního kampusu Na soutoku, ustanovení Univerzity Hradec Králové zákonem, vznik dvou nových fakult a rovněž vytvoření jejich insignií a právních dokumentů. O těchto tématech autor publikace na setkání podrobně promluvil a všechny změny dokládal unikátní fotodokumentací. Výsadní postavení na vydání publikace a organizaci slavnostního setkání spojeného s představením Pamětí prorektora náleželo paní kancléřce Mgr. Soně Doškové.

Knižní veletrh

Knižní veletrh poodkryl také jedinečné postavení Biskupské knihovny Biskupství královéhradeckého v dějinách královéhradeckých knihoven. PhDr. Zdeněk Zahradník a Mgr. Ladislav Holoubek připomněli 210. výročí vzniku této knihovny, včetně půvabů Trautmanndorfské knihovny, která je součástí této knihovny.

Skutečným bonbónkem pak byla výstava prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové. Představila průřez umělecké a výtvarné tvorby všech studijních oborů - uměleckých řezbářů, truhlářů, budoucích výrobců klavírů a kytar a designerů nábytku, zároveň evokovala mnohasetletou tradici výroby těchto nástrojů v Hradci Králové.

Specifikem královéhradeckého Knižního veletrhu je to, že nikdo neodchází z veletrhu „s prázdnou“. Mnozí návštěvníci využili příležitost zakoupit si nové tituly za veletržní ceny, jednotlivé fakulty připravily k volnému rozebrání odborné publikace, návštěvníci podali návrhy na zakoupení titulů, které trvale obohatí fondy Univerzitní knihovny. V roce 2022 obohatila díky Knižnímu veletrhu Univerzitní knihovna fondy o více než stovku titulů v celkové v hodnotě 22.000 Kč.

Zahájení Knižního veletrhu

Knižním veletrhem provázel návštěvníky příjemný hlas moderátora Jaroslava Berana, studenta IV. ročníku PdF a díky Bc. Tereze Makovské se podařilo trvale zachytit jeho neopakovatelnou atmosféru.

Na Knižním veletrhu zaznělo zcela jednoznačně, že právě získávání nových poznatků je cestou, jak čelit nepříznivým ekonomickým dopadům. Vážíme si přízně návštěvníků, rádi sdělujeme, že Knižní veletrh byl realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje a rádi bychom v této tradici pokračovali i v příštích letech.

Marie Otavová

ředitelka Univerzitní knihovny Univerzity Hradec Králové