UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zaměstnanci, Absolventi 4. 1. 2024

Digitalizované české knihy, noviny i časopisy budou nadále přístupné pro podporu vzdělávání i výzkumných aktivit na UHK

Národní knihovna České republiky prodloužila smlouvu s kolektivními správci Dilia na pokračování zpřístupnění digitálního obsahu děl nedostupných na trhu na období 2024 - 2026.

Registrovaní uživatelé mají zabezpečen přístup k digitalizovaným plným textům novodobých bohemikálních fondů NK ČR, Moravské zemské knihovny, Knihovny Akademie věd ČR a Studijní a vědecké knihovny v HK, a to u děl nedostupných na trhu a veřejných děl. Jde zejména o mnoha oborové české knihy vydané do roku 2003. Celkem se jedná o více než 150 000 titulů, které nejsou dostupné na knižním trhu, ale jsou chráněny autorským právem. Přístupná jsou také periodika vydaná do roku 2013 včetně.

Díla nedostupná na trhu jsou přístupná prostřednictvím portálu DNNT na adrese https://dnnt.cz/ nebo z webových stránek Univerzitní knihovny UHK. Dle novely autorského zákona č. 121/2000 Sb. se za dílo nedostupné na trhu v podobě knihy považuje dílo, u kterého uplynulo 20 let od jeho vydání.

Po přihlášení účtem Univerzity Hradec Králové, zaškrtnutím souhlasu s podmínkami použití a připojením přihlašovacími údaji užívanými v rámci UHK lze v Národní digitální knihovně (NDK) číst online u dvou typů dokumentů - veřejná díla a díla nedostupná na trhu (DNNT). Třetí skupinu tvoří díla, která jsou označena jako neveřejná díla a přístup k takto označeným dokumentům, u nichž nejsou dosud uvolněna autorská práva, lze získat pouze ze zabezpečených počítačů Národní knihovny ČR nebo dvou počítačů v prostorách UK UHK.

U veřejných dokumentů jsou nad náhledy jednotlivých stránek ikony pro tisk, stažení v pdf nebo zobrazení přepisu textu. Tyto funkce jsou zablokované u dokumentů, které jsou označeny jako díla nedostupná na trhu – takové knihy, noviny a časopisy je možné pouze online číst a plnotextově vyhledávat.

Uživatelé se dostanou z jednoho zdroje k plným textům digitalizovaných monografií, novinám, odborným časopisům, mapám a hudebním dílům, s výjimkou děl chráněných autorským zákonem. Zpřístupnění českého kulturního a vědeckého dědictví je klíčovým krokem k podpoře vzdělávání a výzkumných aktivit.

Podrobné informace o službě DNNT najdete na https://dnnt.cz/ případně se neváhejte obrátit na marie.otavova@uhk.cz nebo přímo na kolegy v Univerzitní knihovně UHK.