UHK Studenti, Aktuálně 1. 8. 2019

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY část 1. - Studuji a bude mi 26 let. Co mě čeká za změny?

Slavíte letos 26. narozeniny a chcete vědět, co vás čeká za změny ohledně financování studia, pojištění apod.? Tak čtěte dál ...

Kristýna oslaví 9. září 2019 26. narozeniny. Studuje prezenčně magisterský obor, který plánuje dokončit v lednu 2020. Nepracuje, nepodniká, je tzv. osobou bez zdanitelných příjmů. Jaké změny související s dovršením 26 let ji budou čekat?

Od následujícího měsíce po dovršení 26 let (v tomto případě od října 2019) je Kristýna povinna si hradit zdravotní pojištění (do té doby ho za ni odvádí stát). Zdravotní pojištění se vypočítá z aktuální výše minimální mzdy. V roce 2019 je pro osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) stanovena výše zdravotního pojištění částkou 1803 Kč.

Sociální pojištění si Kristýna jako osoba bez zdanitelných příjmů není povinna hradit.

U většiny dopravců přijde také o slevy, které čerpala na jízdném. Jsou ale výjimky, u kterých dostane slevu i po 26-ti letech.

Dál může čerpat výhody a slevy karty ISIC. Výjimku tvoří pouze určité výhody a slevy, kde je přímo zohledněn věk 26 let.

Poplatky za studium se k věkové hranici 26 let nevážou. U poplatků jsou rozhodující studia, která nebyla řádně ukončena, nebo jej student studoval delší dobu, než která je stanovena. O tom více v dalším z článků.

Pokud by Kristýna pobírala sirotčí důchod, následující měsíc po jejích narozeninách o tento důchod přijde. Pro sirotčí důchody jsou však platná další specifika, která je potřeba zohledňovat.

Toto jsou základní fakta k tématu "student 26 let". Další téma již brzy.
Pokud máte návrhy na další dotazy, budeme rádi, když nám je zašlete na poradna@uhk.cz.

S dalšími dotazy Vám rádi pomohou poradci Informačně-poradenského a kariérního centra