Historické vědy (Bc.)

Garantka oboru: Mgr. Martina Bolom Kotari, PhD.

S dotazy týkajícími se studia na katedře se obracejte na tajemnici KPVHA Mgr. Kláru Rybenskou (klara.rybenska@uhk.cz). Pokud jde o jednotlivé předměty, oslovujte příslušné pedagogy. Plnění Vašich studijních povinností řešte především se Studijním oddělením.

Upozorňujeme studenty, že součástí studijního plánu jsou i tzv. volně volitelné předměty (C předměty/kredity). Tyto předměty nejsou jmenovitě obsaženy ve studijních plánech, a tedy nejsou ani součástí rozvrhu. Jako volně volitelný předmět si student může zapsat v podstatě jakýkoliv předmět z nabídky FF či dokonce celé UHK, pokud s tím bude jeho vyučující souhlasit. Doporučujeme rozšířit si obzory a vybrat si předmět z nabídky jiných pracovišť (archeologie, politologie, filosofie, sociální práce). Nicméně nezapomeňte vždy nejprve zápis konzultovat s vyučujícím předmětu! U některých, vysoce specializovaných předmětů, může být přístup pro studenty jiných oborů omezen.

I. ročník

Posluchači 1. ročníku jsou společnými studenty Katedry pomocných věd historických a archivnictví a Historického ústavu. Ve 2. semestru se rozhodují, zdali budou pokračovat ve studiu na větvi věnované pomocným vědám historickým a archivnictví, nebo na větvi historické. Podle toho jsou pak nadále zapsáni buď na naší katedře, nebo na Historickém ústavu.

S dotazy týkajícími se studia na Historickém ústavu se obracejte na tajemnici HIU Veroniku Adamovou. Pokud jde o jednotlivé předměty, oslovujte prosím příslušné pedagogy.

Do 30. dubna studenti musí nahlásit na studijní oddělení, na které větvi (archivnictví či historie) budou pokračovat ve 2. a 3. ročníku. Více informací naleznete také zde.

II. ročník

Ve 2. či 3. ročníku musí posluchač absolvovat povinnou praxi v některém ze státních či akreditovaných archivů v ČR. S dotazy na způsob zajištění se obracejte na referentku katedry Mgr. Štěpánku Muzikářovou.

Praxi lze vykonávat i v létě. Je možné ji splnit kdykoliv od ukončeného třetího semestru studia do ukončeného páteho semestru studia. Praxi si student/ka domlouvá sám/a, administrativně (papírově) ji zajišťuje referentka katedry, paní Mgr. Štěpánka Muzikářová.

Je nutné mít ve STAGu zapsán předmět praxe. Praxi studenti plní v dané instituci, jediným podkladem pro zapsání zápočtu je uvedené slovní hodnocení z praxe.

Zájemci o absolvování předmětu Zahraniční praxe oslovte prosím včas garantku předmětu dr. Bolom Kotari, aby Vám mohla být praxe zařízena s dostatečným předstihem.

V průběhu akademického roku bývají zpravidla vypisovány dvě exkurze, které si lze zapsat jako povinně volitelné předměty.

 

Závěrečná (bakalářská) práce

Dle Výnosu děkanky č. 17/2018  jsou studenti povinni si podat přihlášku zpravidla nejpozději v předposledním roce studia, kdy si student volí téma bakalářské/diplomové práce dle svého studijního programu.

Termín podání přihlášky pro Bc. nebo Mgr. práci: Řídí se dle Výnosu děkanky č. 17/2018

Téma Bc./Mgr. práce je nicméně nutné mít zapsané nejpozději 6 měsíců před plánovanou SZ. Rozhodně platí: Čím dříve, tím lépe!

 

Vypracování závěrečné práce se řídí příslušným výnosem a směrnicí děkana FF pro studenty Filozofické fakultě. Hovoří zejména o tom, jaké části má práce obsahovat a jaké je její formální úprava. Tato pravidla je nutno bezpodmínečně dodržet.

Téma si zvolte po pečlivém uvážení a po konzultaci s předpokládaným vedoucím závěrečné práce. Vyvarujete se tak případných rozsáhlých úprav, změn tématu či nesplnění zadání.

Rozsah bakalářské práce činí zpravidla 40 – 60 stran textu bez příloh (prohlášení, obsah, anotace, seznam pramenů a literatura, obrazové přílohy). Povinnou součástí práce je výtisk zadání z eVSKP.

Závěrečná práce musí být původní. Opisování cizích textů bez citací je porušením autorských práv a může být důvodem k zahájení disciplinárního řízení se studentem, resp. k hodnocení práce jako nevyhovující. Původní práce je založena na shrnutí dosavadních poznatků k dané problematice, na studiu archivních, tištěných, elektronických, ikonografických, hmotných či jiných relevantních zdrojů a jejich alespoň základní interpretaci. V rámci bakalářské práce může být rovněž navrženo či vyvinuto technologické řešení přinášející inovaci do práce s archivním (historickým) materiálem.

Citační úzus prací se řídí normou Českého časopisu historického.

V případě dotazů na způsob přihlášení závěrečných prací a jejich vložení do eVSKP se obracejte na referentku katedry Mgr. Štěpánku Muzikářovou.

 

Témata závěrečných prací jsou k nahlédnutí na stránce (v dolní části stránky) Důležité termíny a informace pro studenty.

 

Státnicové okruhy

Okruhy SZZ PVH a archivnictví ke stažení zde.

Okruhy SZZ z dějin ke stažení zde.

Informace k praxím

V rámci svého studia musíte splnit minimálně jednu praxi v akreditovaném archivu v délce 14 dní. Vykonat ji můžete od konce třetího semestru do konce pátého semestru. Tento termín je variabilní hlavně pro to, aby umožnil plnit praxi i kombinovaným studentům.

Dále můžete postupovat například následujícím způsobem:

A) Pokud už do nějakého archivu chodíte bádat nebo tam máte kontakty, můžete se sami na praxi domluvit a pak nám jen sdělit tuto skutečnost. Prosíme s PŘEDSTIHEM (před tím, než tam reálně na praxi nastoupíte) je nutné uzavřít s ředitelem archivu smlouvu o praxi. V tomto případě kontaktujte naší asistentku katedry, Mgr. Štěpánku Muzikářovou, která k tomu má k dispozici formuláře.

Jakmile se tedy domluvíte na praxi, informujte Mgr. Štěpánku Muzikářovou a zároveň garanta/garantku daného předmětu praxe (obvykle je to dr. Martina Bolom-Kotari).

B) V případě, že žádné kontakty nemáte a nevíte, kam byste na praxi mohli jít, obraťte se na dr. Martinu Bolom-Kotari s dostatečným předstihem a sdělte ji kdy a kde (region) byste praxi rádi vykonali. Můžeme Vám to zprostředkovat. Ovšem je nutné počítat s tím, že se přesně nemusíme trefit do požadovaného data a místa. I archivy mají své postupy a priority.

Po dokončení praxe ještě vždy ředitelé píší na daného studenta krátké hodnocení a vystaví potvrzení o vykonání praxe, na jehož základě pak student získá zápočet.

Do 31. března (toho akademického roku, kdy si student/ka si přeje absolvovat praxi) je třeba doložit formulář pro KPVHA vyplněný od dané organizace (viz výše), kde bude vykonávána praxe.  Formulář k odborným praxím lze stáhnout na tomto odkaze.

Další informace ke studiu naleznete v části Důležité termíny pro studenty.

 

Ke svému studiu můžete získat taktéž Studijní opory ve stejnojmenné záložce.