Pomocné vědy historické a archivnictví (NMgr)

Garant oboru: doc. PhDr. et Mgr. Jakub Zouhar, PhD.

S dotazy týkajícími se studia na katedře se obracejte na tajemnici KPVHA Mgr. Kláru Rybenskou. Pokud jde o jednotlivé předměty, oslovujte prosím příslušné pedagogy. Plnění Vašich studijních povinností řešte především se Studijním oddělením.

V průběhu studia může posluchač jako povinně volitelný předmět absolvovat praxi v některém ze státních či akreditovaných archivů v ČR. S dotazy na způsob zajištění se obracejte na referentku katedry Mgr. Štěpánku Muzikářovou.

Zájemci o absolvování předmětu Zahraniční praxe oslovte prosím včas garantku předmětu dr. Bolom Kotari, aby Vám mohla být praxe zařízena s dostatečným předstihem.

Studenti mají možnost podat svůj výzkumný projekt v rámci interní grantové soutěže Specifický výzkum. Jeho výstupem by měla být zejm. publikace vědeckého článku v odborném periodiku. Hlavním řešitelem projektu musí být pedagog, nejčastěji vedoucí diplomové práce. Soutěž bývá zpravidla vypsána v lednu.

Vřele doporučujeme v průběhu studia vyjet na studijní pobyt či pracovní stáž do zahraničí. Více informací naleznete v záložce Zahraniční cesty.

Diplomová práce

Studenti jsou povinni si podat přihlášku závěrečné práce (tj. zvolit téma a vedoucího práce) do konce zimního semestru v prvním roce svého studia.

Vypracování závěrečné práce se řídí příslušným výnosem a směrnicí děkana FF pro studenty Filozofické fakultě. Hovoří zejména o tom, jaké části má práce obsahovat a jaké je její formální úprava. Tato pravidla je nutno bezpodmínečně dodržet.

Téma si zvolte po pečlivém uvážení stavu pramenné základny a po konzultaci s předpokládaným vedoucím závěrečné práce. Vyvarujete se tak případných rozsáhlých úprav, změn tématu či nesplnění zadání.

Rozsah diplomové práce činí zpravidla 60 – 80 stran textu bez příloh (prohlášení, obsah, anotace, seznam pramenů a literatura, obrazové přílohy). Povinnou součástí práce je výtisk zadání z eVSKP.

Závěrečná práce musí být původní. Může rozvíjet téma bakalářské práce. Opisování cizích textů bez citací je porušením autorských práv a může být důvodem k zahájení disciplinárního řízení se studentem, resp. k hodnocení práce jako nevyhovující. Původní práce je založena na shrnutí dosavadních poznatků k dané problematice, na studiu pramenů (archivních, tištěných, elektronických, ikonografických, hmotných a dalších relevantních zdrojů) a jejich interpretaci v širším kontextu.

Citační úzus prací se řídí normou Českého časopisu historického.

V případě dotazů na způsob přihlášení závěrečných prací a jejich vložení do eVSKP se obracejte na referentku katedry Mgr. Štěpánku Muzikářovou.

Témata závěrečných prací jsou k nahlédnutí na stránce (v dolní části stránky) Důležité termíny a informace pro studenty.

Státnicové okruhy pro obě zaměření studia

Ke stažení na tomto odkaze.  Obsahují část povinnou i povinně volitelnou.

Další informace ke studiu naleznete v části Důležité termíny pro studenty.