21. srpna 2018 | 18:30 | Masarykovo náměstí
Přesvědčte se na stránkách Národní technické knihovny
Noc vědců | 5. října 2018 | kampus UHK
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
UHK bude v září 2018 pořádat prestižní mezinárodní vědeckou konferenci
    17.04.2017

S programem UHK se na Nábřeží vysokých škol pobavíte i vzděláte

Tylovo nábřeží v Hradci Králové ožije ve čtvrtek 20. dubna od 10,00 – 17,00 hod. mnoha zajímavými stánky s pestrými logy fakult a univerzit, které sídlí ve městě. Zábavné setkání veřejnosti se studenty a jejich předvedením studijních činností a oborů královéhradeckých vysokých škol a fakult pod názvem „Nábřeží vysokých škol“ je přínosné nejen pro středoškoláky, kteří se rozhodují kam na vysokou školu, ale zábavné pro děti i dospělé.

Na programu, který je koncipován pro všechny věkové kategorie, se podílejí součásti Univerzity Hradec Králové, Lékařská a Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové i Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Univerzita Hradec Králové zde bude mít zastoupení všech svých pěti součástí. Na bohatém programu univerzity se podílejí desítky studentů i akademiků všech ročníků.

„První dáma fakult“, jak je přezdívána Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, se představí hlavním programem přímo na podiu, a to hrou populárních a filmových skladeb v podání Smyčcového kvarteta. U stánků s červenou hvězdičkou, znakem této fakulty, pak budou moci děti malovat, tvořit, skákat přes gumu, řešit jazykolamy a grafomotorické úlohy. Katedra tělesné výchovy a sportu přichází s psychomotorickými cvičeními a katedry jazyků nabídnou hravou formou jejich učení i ice tea nebo anglický čaj s mlékem. Ochutnávka sladkých pochutin, hudba a soutěže zase čekají na příznivce francouzštiny. Katedra technických prací nabízí výuku pomocí stavebnic pro děti i dospělé.

Filozofická fakulta nabídne příchozím aktivity související se všemi obory, které se na ní studují. Politologové se zaměří na Afriku, a tak si kromě rozvojového pexesa nebo poznávání vlajek tamních států budou moci návštěvníci vyzkoušet i bubnování s africkými hudebníky. Na své si přijdou také milovníci historie. Archeologové představí řemesla našich předků, archiváři písanku kurentu a historici otevřou prezidentskou seznamku.

Proti loňsku je nabídka Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové ještě pestřejší a je cílena na nejširší veřejnost. FIM představí populární projekt Zvíře v nouzi, který se zrodil za pomoci jejích studentů. Speciálními brýlemi bude možné nahlédnout do virtuální reality. Seznámíte se s robotem, který běhá jako pejsek, ale nekouše a zkusíte si hodit kostkou bez kostky. Zábavným kvízem můžete otestovat své znalosti z geografie či absolvovat procházku nad zemí. V neposlední řadě vás Fakulta roku 2015 přesvědčí, že matematika může být i zábava díky hrátkám s číslem. Děti se mohou těšit maskota FIMsteina.

Program Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové je letos vzhůru nohama. Chemici „fušují“ do práce biologům. Ukáží, jak se vyvolává faraonův had, a vyrobíte si s nimi sloní zubní pastu. Fyzici všem za pomoci speciálních obracecích brýlí a termokamery předvedou svět kolem nás, jak ho běžně nevidíme, a matematici si zase místo tužek a kružítek chystají gumičky, hřebíky a prkýnka, se kterými se vrhnou na geometrii. S sebou budou mít i ohromný ořezaný „téměř-dvacetistěn“, který bude moci navštívit každý, kdo se nebojí luštit zábavné úlohy. Těšit se můžeme na mnoho zajímavých logických skládaček pro malé i velké.

Ústav sociální práce ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Královéhradeckého kraje předvede, jak se profesionálně pomáhá. Představí, co se skrývá pod pojmem sociální práce a nabídne soutěžní aktivity.

Ing. Zuzana Boučková
    tajemnice pro vnější vztahy UHK