Co Vás zajímá?
Nová oficiální kolekce oblečení UHK v prodeji
NN NIGHT RUN Hradec Králové 2019
Univerzitní knihovna zrealizovala záměr v oblasti nákupu e-knih
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
  11.02.2016

  První volba kandidáta na rektora dopadla patem

  Ve středu 10. února 2016 vybíral Akademický senát Univerzity Hradec Králové (UHK) kandidáta na nového rektora, který by měl od nového akademického roku nahradit ve funkci současného nejvyššího představitele univerzity prof. Josefa Hynka. Nikdo ze tří navržených kandidátů však ani po dvou volebních kolech nezískal potřebnou většinu hlasů Akademického senátu. Proto se budou volby opakovat.

  Kandidáta na rektora Univerzity Hradec Králové (UHK) volí její Akademický senát, ve kterém se dělí o hlasy rovným dílem akademičtí pracovníci univerzity a studenti. Členů je dohromady třicet a pro vítězství ve volbách je potřeba, aby jeden kandidát získal nadpoloviční počet hlasů, což je v tomto případě 16 platných hlasů. Zvoleného kandidáta na návrh Akademického senátu UHK potom jmenuje do funkce prezident České republiky.

  Do voleb na kandidáta rektora se přihlásili tři členové akademické obce UHK – prof. Martin Bílek, současný proděkan Přírodovědecké fakulty, doc. Petr Grulich, stávající prorektor UHK pro vnitřní záležitosti a prof. Kamil Kuča, který na UHK v současné době zastává funkci prorektora pro tvůrčí činnost a vnější vztahy. V prvním kole získal prof. Kuča patnáct, prof. Bílek deset a doc. Grulich pět hlasů. Po krátké přestávce proto bylo vyhlášeno druhé kolo voleb. Ve druhém kole získal prof. Kuča opět patnáct hlasů, prof. Bílek dvanáct a tři senátoři odevzdali neplatné hlasovací lístky. "Myslím, že se nepřihodilo nic zvláštního. Akademický senát dnes vybíral ze tří kandidátů ve dvou kolech volby, v prvním kole jeden kandidát vypadl, druhému chyběl ke zvolení jediný hlas, ve druhé volbě někteří hodili neplatné hlasovací lístky. Další kolo volby se bude konat za týden," okomentoval na závěr jednání volby současný rektor UHK prof. Josef Hynek.

  Jelikož žádný z kandidátů nedostal ani v jednom kole nadpoloviční většinu hlasů členů Akademického senátu UHK, uskuteční se třetí kolo volby, do kterého postoupili oba kandidáti z druhého kola. To proběhne přesně za týden, ve středu 17. února od 9.00 hodin v aule Fakulty informatiky a managementu (místnost J1, budova J, Hradecká 1249/6).


  V případě jakýchkoliv dotazů ohledně volby rektora UHK se můžete obrátit přímo na předsedu volební komise  doc. Štěpána Hubálovského, či na předsedkyni Akademického senátu UHK doc. Hanu Tomáškovou.
    • Více z Tiskove-zpravy

_DSC3030 _DSC3032 _DSC3097

Naposledy upraveno: Čáslava Karel, 11.2.2016 14:36