Co Vás zajímá?
Ujel ti vlak? Nevadí!
Bizár | Short skin | 28. března v 18:00 | VSTUPNÉ ZDARMA
Zachraň město s UHK! Přihlas se do akce Do školy na kole
Přijďte si v sobotu 7. dubna zaběhnout Safariběh ČSOB do Dvora Králové
Připomeňte si s námi důležitá „osmičková“ výročí
Univerzitní knihovna nabízí školení v oblasti databází
UHK bude v září 2018 pořádat prestižní mezinárodní vědeckou konferenci
Staň se fanouškem UHK na Facebooku a nic ti neuteče!

Univerzitní osmičky

Univerzita Hradec Králové si bude během roku 2018 hrdě připomínat významná výročí československé historie. U příležitosti vzniku Československa v roce 1918, sovětské okupace z roku 1968 a vzniku samostatné České republiky v roce 1993 se mohou návštěvníci a přátelé Univerzity Hradec Králové těšit na následující aktivity. Záštitu jim udělili hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, PhD. a primátor statutárního města Hradec Králové MUDr. Zdeněk Fink.


Uvedené aktivity pořádá: Archiv Univerzity Hradec Králové

Veřejný happening na Masarykově náměstí
21. 8. 2018
Připomínkové setkání událostí na Masarykově náměstí. Pásmo z dobového tisku a zachovaných vtipů, básní a jiných výtvorů lidové tvořivosti.

Setkání s pamětníky
Beseda s pamětníky významných událostí československé historie.  Osobní setkání s redaktory tehdejšího deníku Pochodeň, bývalých studentů a pedagogů Pedagogické fakulty v Hradci Králové.

Co přinesl rok 1968?
Série přednášek na půdě UHK pro veřejnost k hořkému roku 1968 v Československu. Odborníci promluví o událostech, které následovaly po 21. srpnu 1968 v Hradci Králové, na Pedagogické fakultě v HK a hovořit se bude o i percepci roku 1968 ve světě. To vše multidisciplinárním pohledem literátů, filozofů, historiků nebo sociologů.


Uvedenou aktivitu pořádá: Filozofická fakulta s Archivem Univerzity Hradec Králové

Filmové fórum „Osmičky ve filmu“
Kulturně historické ohlédnutí za „osmičkovými“ roky optikou filmové kamery. Promítání filmů dvou typů - jednak filmů natočených v roce 1968 a také dokumentárních filmů reflektujících významné „osmičkové“ události 20. století.


Uvedené aktivity pořádá: Filozofická fakulta

Historická proměna města v době významných výročí
Interaktivní proměna města v časech významných „osmičkových“ výročí. Dočasné umístění doplňkových cedulí na již existující sloupky s názvy ulic v historickém kontextu.

Videomapping na historické budovy UHK na náměstí Svobody
Videomapping na motivy proměn historického vývoje státu. Půjde o efektní a velkolepé změny historických symbolů, státních vlajek, vojenských uniforem apod.

Workshopy pro základní a střední školy
Interaktivní workshop, který má seznámit žáky základních a středních škol s událostmi v Československu v letech 1918–1993. Tato aktivita UHK kombinuje hry, příklady z historie, využití audiovizuálních materiálů, dokumentární pojetí a pracovní listy.

Tematická výstava fotografií obrana Československa 1918–1938
Přednáška bude zaměřena na pasivní obranu Československé republiky v letech 1918–1938. Těšit se můžete na zobrazení techniky a vyobrazení obranné linie v pohraničních oblastech. Zahájení proběhne formou umístění dobové vojenské techniky.


Uvedenou aktivitu pořádá: Pedagogická fakulta

Za Vaši a naši svobodu. Ruská reflexe srpna 1968
Populárně naučná přednáška a beseda, zaměřená na reflexi srpnových událostí v ruské kultuře, především pak ale v literatuře.


V tomto roce bude možné také navštívit výstavu k roku 1968 v Hradci Králové, kterou připravuje naše univerzita ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové a Státním okresním archivem Hradec Králové.

Bližší informace ohledně projektu Univerzitní osmičky podá ochotně pracovnice Referátu propagace a komunikace Nikola Lišková na emailu nikola.liskova@uhk.cz.

Konkrétní termíny jednotlivých událostí budeme postupně zveřejňovat na těchto webových stránkách a také na facebookové stránce Univerzity Hradec Králové.

Naposledy upraveno: Lišková Nikola, 14.3.2018 7:19