UHK Studenti, Zaměstnanci, Konference a přednášky 12. 9. 2022

Týden udržitelnosti 2022

Datum konání: 19. 9. 2022–22. 9. 2022

Zveme vás na 1. ročník Týdne udržitelnosti! Přijďte si na Univerzitu Hradec Králové poslechnout, co všechno je dnes "udržitelnost", a načerpat tipy, jak ji zařadit do svého života. Všechny akce jsou zdarma přístupné široké veřejnosti.

Pondělí 19. 9.

CargoBikeFest

Kdy: 8.0022.00
Kde: Gayerova kasárna, Hradec Králové

Festival nákladních jízdních kol v rámci Evropského týdne mobility

Podrobný program ve FB události

Re-use odpadů v Hradci Králové

Kdy: 15.00
Kde: Přírodovědecká fakulta UHK, Hradecká 1285, učebna S2

Co je re-use point a kde ho v Hradci Králové najdeme? Jak může pomoci nám i našim spoluobčanům?

Přednáší Mgr. Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb.

Bezobalové nakupování a jak na něj

Kdy: 16.00
Kde: Přírodovědecká fakulta UHK, Hradecká 1285, učebna S11

Již 5 let provozuje Marta Dolanová obchod Bez obalu, jehož hlavním cílem je omezení produkce zbytečného, především plastového odpadu v Hradci Králové a jeho blízkém okolí. Inspirujte se od nich, jak snížit produkci odpadu a vlastní ekologické stopy.

Úterý 20. 9.

UHK Swap

Kdy: 10.0017.00
Kde: Objekt společné výuky, Hradecká 1227, atrium

Máte doma přebytečné oblečení nebo domácí potřeby, které už nevyužijete? Vyměňte je na UHK swapu! Zároveň si můžete odnést cokoliv, co přinesli jiní, a co hned padlo do oka vám. Ideální pro dovybavení kolejí nebo studentského spolubydlení. Nosit můžete čisté a nezničené oblečení pro dospělé, hrnce, hrnečky, příbory, květiny, talíře, knihy a další vybavení domácnosti.

FB událost

Chcete se Swapem pomoci? Hledáme dobrovolníky na organizaci! Přihlásit se

Nechtěné poklady hradeckých lesů

Kdy: 18.00
Kde: Přírodovědecká fakulta UHK, Hradecká 1285, aula S1

Co vše se (ne)najde v Hradeckých lesích a hájích (a strouhách a parcích a dalších zapadlých zákoutích)? Sdružení dobrovolníků Trash Hero HK není lhostejný žádný ve větru se válející plastový pytlík, žádná plechovka od piva, kusy polystyrenu na hladinách vodních toků a neleknou se ani použitých injekčních stříkaček. Byť u těch si dáváme vždy pozor a jsme od policie vybavení speciálními nádobami. Přijďte si poslechnout povídání o dobrodružstvích lovců "pokladů", které někdo zapomněl tam, kde rozhodně nemají co dělat.

Středa 21. 9.

Sonnentor 30 let udržitelnosti

Kdy: 16.00
Kde: Přírodovědecká fakulta UHK, Hradecká 1285, učebna S2

Firma Sonnentor je průkopníkem ve výrobě kvalitních bioproduktů v oblasti bylin, čajů a koření. Přijďte si poslechnout o tom, jak lze podnikat zopovědně, ekologicky a s respektem vůči lidem a životnímu prostředí.

Udržitelná menstruace

Kdy: 18.00
Kde: Přírodovědecká fakulta UHK, Hradecká 1285, učebna S2

Kalíšky, houby, kalhotky…? Přijďte si prohlédnout dnešní alternativy menstruačních pomůcek, které šetří přírodu i peněženku. O tom, jaká jsou jejich pro a proti a jak vybrat tu správnou, si budeme povídat s Ilonou Bittnerovou – autorkou blogu Kalisek.cz a zakladatelkou e-shopu Maluna a facebookové skupiny Kališnice.

Čtvrtek 22. 9.

Oprava kol po každého

Kdy: 16.0020.00
Kde: náměstí Václava Havla (v případě špatného počasí uvnitř budovy Přírodovědecké fakulty UHK, Hradecká 1285)

Kdo nešlape, jako by v Hradci nežil. Co ale s tím, když se kolo porouchá a cykloservis je v nedohlednu? Ukážeme vám, jak na to.

Kola opravujeme ve spolupráci s Bajkazylem HK.

Pojetí přírody v čínském myšlení a kultuře

Kdy: 17.00
Kde: Přírodovědecká fakulta UHK, Hradecká 1285, učebna S2

Přednáší Mgr. Stanislav Myšička, Ph.D.

Tato přednáška se bude soustředit na dlouhodobě budované představy o přírodě a postavení člověka v jejím rámci v čínského myšlení, kultury a náboženství. Přednáška zdůrazní metafyzické odlišnosti čínského myšlení vzhledem k přírodě, a to v porovnání s chápáním přírody v západním civilizačním okruhu. Zabývat se budeme jak taoismem a konfucianismem, tak vlivy buddhistickými.  Nakonec si položíme otázku, zda čínské, respektive obecněji východní myšlení a kultura může přinést zásadní poznatky ohledně provázanosti přírodních cyklů a životem lidské společnosti.

Udržitelnost ve stavebnictví

Kdy: 18.00
Kde: Přírodovědecká fakulta UHK, Hradecká 1285, S12

Představení tří zahraničních certifikačních systémů pro trvale udržitelné budovy BREEAM, LEED a WELL, které formují stavební trh na poli udržitelnosti. V současné době jsou v ČR certifikovány již stovky budov. Přednáší Ing. Daniela Danešová.