UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci, Konference a přednášky 30. 5. 2023

Young Scientists Conference rozvířila klidné akademické vody

Autor: Matyáš Strnad

Young Scientists Conference | „Igráček UHK“ uzavřela studentskou grantovou soutěž pro doktorandy Univerzity Hradec Králové („Igráček UHK“), jejímž hlavním cílem bylo podpořit základní výzkum doktorandů v rané fázi jejich vědecké kariéry a zvýšit jejich dovednosti pro jejich budoucí kariéru ve vědě a výzkumu.

Doktorandi napříč fakultami univerzity představili výsledky svých projektů a vyměnili si zkušenosti na Young Scientists Conference

igráček1

Konference se konala 17. května 2023 na Přírodovědecké fakultě UHK. Aula S1 nabídla našim studentům důstojné a přitom známé prostředí, kde se mohli podělit o znalosti, které získali za poslední rok své začínající akademické kariéry. Úvodní slovo pronesl prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Ondřej Krejcar, který povzbudil naše studenty k pokračování ve vědeckém snažení a přislíbil pokračující podporu UHK na jejich cestách. Manažerka "Igráčka UHK" Lenka Karalová přivítala účastníky konference, poděkovala všem řešitelům a mentorům za spolupráci a popřála jim hodně úspěchů do budoucna.

Prezentované projekty:

• Research of small molecules for scavenging of organophosphorus compounds (řešitelky: Mgr. Eliška Prchalová, Mgr. Zuzana Kohoutová, Mgr. Karolína Knittelová, Mgr. Markéta Miškeříková)
  • In vitro study of 17β-HSD10 activity (řešitelky: Mgr. Michaela Vašková, Mgr. Annamária Halečková, Mgr. Marie Hamšíková, Mgr. Aneta Rotterová, Mgr. Katarína Jurková)
  • Regional security implications of the Sino-US strategic competition in Latin America and the Horn of Africa (řešitelé: Nikola Jokanović, M.A., Asnake Anteneh Chanie, M.A., Elvin Francisco Rodríguez Fabilena)
  • Islamic insurgency in Northern Mozambique: Its causes, consequences and possible solutions (řešitelé: Mgr. Tadeáš Vala, Mgr. et Mgr. Jakub Zbýtovský)
  • Detection and identification of potential human pathogens in ectoparasitic arthropods with a focus on Borrelia miyamotoi (řešitelky: Mgr. Lenka Michalčíková, Ing. Karolína Bjelková)
  • Investigation of limits of unobtrusive sensors developed at the Faculty of Science for vital functions monitoring (řešitelé: Mgr. Damián Bušovský, Mgr. et Bc. Kateřina Voglová)
  • UHK Decision Support System (řešitelé: Ing. Sudha Prathyusha Jakkaladiki MSc., Ing. Jan Krunčík, Ing. Martina Janečková)

Kromě vědeckých článků, ve kterých řešitelé prezentovali závěry svých výzkumů, z nichž většina je v současnosti v recenzním řízení uznávaných časopisů, studenti říkají, že primárním výstupem jejich účasti v projektu byly zkušenosti získané z práce v týmech, ze stáží a letních škol v zahraničí, kterých se mohli zúčastnit.

Projekt naplnil své cíle. Podařilo se nám motivovat mladé výzkumníky, aby byli aktivnější ve spolupráci se svými vrstevníky, vytvořili jsme prostor příležitostí k rozvoji jejich dovedností a jsem rád, že si všichni taky získali nové přátele. Networkingová část vědy se někdy podceňuje, ale mít síť přátelských kontaktů ve výzkumu je v dnešním vědeckém prostředí zásadní výhodou, uzavírá prorektor Krejcar.

Více informací o Studentské grantové soutěži „Igráček UHK“ naleznete zde.

eumšmt