UHK Věda a výzkum, Aktuálně, Zaměstnanci 13. 10. 2023

Univerzitní projekty uspěly v soutěži Buďte inspirací

Autor: Matyáš Strnad

Centrum investic, rozvoje a inovací (CIRI) a její Regionální stálá konference uspořádala soutěž "Buďte inspirací" s cílem ocenit a zviditelnit úspěšné projekty, organizace a firmy v regionu, které přinášejí inovace a inspiraci ostatním.

Druhé a třetí místo v soutěži obsadily projekty Smart Parking and Charging SmartVet

V první polovině roku 2023 vypsalo CIRI veřejnou soutěž, do jejíž kategorie "Inspirativní spolupráce výzkumného a firemního sektoru v Královéhradeckém kraji" se přihlásili i naši vědci a vědkyně. Univerzita dlouhodobě podporuje propojení vědeckého poznání se světem firem, nejen v Královéhradeckém kraji.

Smart Parking and Charging – 2. místo "Buďte inspirací"

Fakulta informatiky a managementu UHK

fimCílem projektu je softwarové řešení, které bude kombinovat chytré parkování (smartparking) a elektromobilitu, a zároveň bude mít nízkou bariéru vstupu pro poskytovatele parkování a umožní integraci do heterogenního prostředí různě velkých měst. Klíčovým aspektem je zejména vnímání parkování a nabíjení jako komoditní služby, která je unifikovaná a snadno dosažitelná jak pro řidiče, tak pro poskytovatele.

Projekt je realizován v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Nositelem projektu je společnost Vigour Alfa, která je součástí holdingu firem Unicorn, se kterým Univerzita Hradec Králové dlouhodobě spolupracuje.

„Spolupráce s Vigour a Unicorn má na FIM UHK dlouhou tradici. Při realizaci projektu Smart Parking&Charging byla kromě naší fakulty zapojena také Fakulta dopravní Univerzity Pardubice a za jejich týmovou spolupráci jim patří velký dík. Je skvělé, že jsme příležitost v podobě společného projektu mohli realizovat a je to pro nás všechny výzva pro další budoucí projektové a jiné aktivity. Podařilo se propojit akademickou a aplikační sféru, zapojit veřejnou správu Hradubické aglomerace, získat jejich podporu, a připravit tak využitelné výstupy pro teorii i praxi jako základ další spolupráce,“ uvedla členka projektového týmu a proděkanka FIM pro vědu a výzkum profesorka Hana Mohelská.

 

Výzkumnice a výzkumníci UHK: 

  • prof. RNDr. Petra Poulová, Ph.D., doc. RNDr. Pavel Pražák, Ph.D., prof. Ing. Hana Mohelská, Ph.D., Ing. Tereza Otčenášková, BA, Ph.D., Ing. Eva Hamplová, Ph.D., Ing. Hana Švecová, Ing. František Hašek, Ing. Barbora Tesařová, Ph.D., Ing. Tomáš Svoboda, Ph.D., Mgr. Josef Horálek, Ph.D., Mgr. Jan Draessler, Ph.D., Ing. Jakkaladiki Sudha Prathyusha, MSc.

SmartVet – 3. místo "Buďte inspirací"

Přírodovědecká fakulta UHK

přfCílem je vyvinout a aplikovat komplexní monitorovací systém pro zvířata založený na neobtěžujících metodách, které umožní dlouhodobé monitorování zvířat po operaci či z jiného důvodu ponechaných v ambulanci veterinární stanice. Díky práci výzkumníků vznikla podložka vybavená senzory, která se umístí do kotce, pod klec či pelíšek zvířete, která kontinuálně odesílá na server údaje o srdečních i dechových ozvách a o fyzické aktivitě hospitalizovaného pacienta.

Dr. Richard Cimler, přední člen výzkumného týmu, sdílí své nadšení z projektu: „Nadšení z využívání moderních technologií pro zlepšení lidských životů nyní přenášíme i do světa veterinární péče. Ve spolupráci s veterinárními odborníky jsme vyvinuli systém, který veterinárním klinikám umožňuje provádět dálkový monitoring zvířat. Hlavním cílem tohoto systému je zajištění minimálního stresu a maximálního komfortu pro zvířata.“

Výzkumnice a výzkumníci UHK: 

  • Ing. Richard Cimler, Ph.D., Ing. Jitka Kühnová, Ph.D., RNDr. Filip Studnička, Ph.D., Ing. Jan Matyska, Ing. Jan Štěpán, Ph.D., doc. RNDr. Jan Šlégr, Ph.D., RNDr. Leontýna Šlégrová, Ph.D., Ing. David Šec

Více informací na webu CIRI