UHK Studenti, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci, Absolventi 11. 10. 2022

UHK znovu potvrzuje svou pozici v mezinárodním žebříčku

Autor: Matyáš Strnad

V každoročním žebříčku THE: World University Rankings se Univerzita Hradec Králové umístila na 1201.–1500. místě a znovu tak potvrdila své místo mezi předními světovými vysokými školami.

V akademickém prostředí po celém světě existuje tlak na vědeckou excelenci. Výzkum je samozřejmě jednou z nejvlivnějších proměnných v nové metodice hodnocení. Tvoří téměř třetinu hodnoceného celku váženého ve srovnání s obdobnými institucemi na základě průzkumu reputace, příjmů z výzkumu a produktivity výzkumu. Univerzity jsou především vzdělávací instituce, takže výuka tvoří dalších 30 % žebříčku. Hodnotitelé se opět zaměřují na průzkum reputace, poměr zaměstnanců a studentů, poměr doktorandských studentů k bakalářským, poměr udělených doktorátů k počtu akademických pracovníků a institucionální příjem. Citace tvoří posledních 30 %, mezinárodní výhled a příjmy z průmyslu jsou méně vlivné, ale přesto důležité.

"Pokračujeme v procesu etablování naší univerzity jako jedné z předních světových akademických institucí. Vždy zdůrazňuji, že máme globální potenciál navzdory našemu regionálnímu charakteru. Jedna věc je také se do rankingu dostat a druhá se v něm udržet. A jsem samozřejmě vděčný Times Higher Education za uznání našeho snažení. Děkuji všem, kteří neúnavně přispívají k našemu pokroku, studentům, akademikům a všem ostatním zaměstnancům,“ říká rektor UHK, prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D.

WUE2023

Celosvětově na sdílené pozici 1201–1500 je velký úspěch. Výsledky jsou navíc dostupné i na národní úrovni. V loňském roce jsme se umístili na 8. místě mezi 18 hodnocenými institucemi. Letos jsme poskočili na 6. sdílené místo! Mezinárodní výhled je naším nejlépe hodnoceným pilířem.

Celý žebříček a další informace jsou k dispozici na webu THE World University Rankings.