UHK Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Konference a přednášky 1. 12. 2023

Mezinárodní spolupráce na UHK: univerzita hostila ambasadory z Lotyšska a Finska

Autor: Matyáš Strnad

V roce 2023 měla Univerzita Hradec Králové čest hostit dva významné hosty z mezinárodní diplomatické komunity, čímž posílila svou reputaci jako centrum globální akademické výměny a spolupráce.

Krok k akademické spolupráci

Její Excelence Elita Kuzma, lotyšská velvyslankyně v České republice, navštívila UHK, aby diskutovala o pokračování a rozšíření akademických vazeb mezi UHK a prestižními lotyšskými univerzitami. Elita KuzmaNávštěva velvyslankyně zdůraznila význam mezinárodní akademické spolupráce, zejména při podpoře vzdělávacích příležitostí mimo hlavní města.

Během návštěvy byly diskutovány existující partnerství a potenciál pro nové spolupráce. Velvyslankyně vyjádřila ochotu zprostředkovat kontakt s významnou regionální univerzitou v Liepāje, která bude v roce 2027 Evropským hlavním městem kultury.

"Vždy jsme otevřeni nové spolupráci. Potěšilo mě, když jsem slyšel, že Její Excelence je ochotna zprostředkovat kontakt s rostoucí regionální univerzitou v Liepāje. Logicky máme zájem o rozvoj vysokoškolského vzdělávání v regionech mimo hlavní města a centra. Těším se na další možnosti partnerství," říká rektor UHK Kamil Kuča.

Diskuze o NATO a udržitelných cílech

UHK také přivítala Jeho Excelenci Pasi Olavi Tuominena, velvyslance Finska v České republice, spolu s jeho stážistou Juho Majanenem. Návštěva velvyslance Tuominena byla velmi nabitá a zahrnovala jeho účast coby čestného hosta a řečníka na konferenci 'ESG jako nový impuls pro rozvoj firem' konané na Přírodovědecké fakultě UHK. Jeho příspěvek k udržitelnému rozvoji byl obzvláště obohacující vzhledem k celosvětové snaze o dosažení Cílů udržitelného rozvoje OSN.Pasi Tuominen

Vrcholem návštěvy velvyslance Tuominena byla jeho zajímavá debata se studenty Filozofické fakulty UHK o nedávném rozhodnutí Finska usilovat o členství v NATO. Tato diskuse poskytla studentům jedinečnou příležitost prozkoumat současné geopolitické otázky přímo s klíčovým hráčem v této oblasti.

Návštěva velvyslance zahrnovala také setkání s Pavlínou Springerovou, primátorkou Hradce Králové, čímž zdůraznila význam diplomatických vztahů jak na akademické, tak na městské úrovni.