UHK Věda a výzkum, Aktuálně 17. 3. 2023

Krajské kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubicích zná své vítěze!

Autor: Tereza Vaníčková, OPaK UHK

Dne 16. a 17. března 2023 se konalo v Pardubicích již XV. krajské kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji, organizované Asociací pro mládež, vědu a techniku (AMAVET). Mladé vědátorky a vědátory ocenili zástupci všech fakult i vedení UHK.

Festival vědy a techniky podporuje politiku vytváření a rozvíjení zájmu o vědecké a technické obory mladých českých studujících, k čemuž se Univerzita Hradec Králové hrdě připojuje. I proto se vyhlášení soutěže a předávání cen účastnili zástupci všech fakult a vedení UHK, které reprezentoval prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Ondřej Krejcar. Přírodovědeckou fakultu UHK zastoupil děkan Jan Kříž, Pedagogickou fakultu UHK doktorka Eliška Drabinová z Referátu vědy, výzkumu a umění PdF UHK, Filozofickou fakultu UHK proděkan pro vědu a výzkum Tomáš Mangel a za Fakultu informatiky a managementu UHK předal cenu proděkan pro studijní záležitosti Tomáš Kozel.

Cenu prorektora za Univerzitu Hradec Králové získal v kategorii "Středoškolák" Matěj Neumann s projektem OriLive - návrh mobilního systému LORA pro bezdrátový přenos živých výsledků v orientačním běhu.

Za Pedagogickou fakultu UHK byl vybrán vítězný projekt Sáry Janečkové s názvem Integrace neslyšícího dítěte s kochleárním implantátem do rodiny a společnosti.

V kategorii "Středoškolák" zabodoval projekt Jana Volhejna a Jakuba Kacálka Internetová platforma pro dopravní podniky měst ČR pro vizualizaci aktuální polohy vozů MHD, který ocenila Fakulta informatiky a managementu UHK.

Kategorii "Junior" ovládli se svým projektem Řemesla stoletích minulých Vít Rozsíval a Vojtěch Kastner, které ocenila Filozofická fakulta UHK.

Posledním oceněným se stal Vojtěch Kudr s projektem Optimalizace technického provedení koloběhu chladící vody ve školních laboratořích, za jehož skvělou práci mu předala ocenění Přírodovědecká fakulta UHK.

Všem vítězkám a vítězům srdečně gratulujeme.