UHK Studenti, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci 4. 3. 2024

CHORAL FESTIVAL 2024 – Čtyři vysokoškolské pěvecké sbory zpívaly s plným nasazením

Autor: Kateřina Andršová, Matyáš Strnad

CHORAL FESTIVAL 2024 byl slavnostně zahájen dne 26. února v královéhradecké Městské hudební síni a otevřelo jej společné vystoupení Smíšeného sboru Univerzity Hradec Králové a Univerzitního sboru Concert Chorale University of Findlay, Ohio, USA, které byly současně hlavními iniciátory a organizátory festivalu. Následně festival putoval do Olomouce a do Bratislavy.

Chorale Festival 1Festival pokračoval svým druhým koncertem 27. února v Aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Večer vyvrcholil skladbou "Missa Festiva" v provedení tří univerzitních sborů: Smíšeného sbor Univerzity Hradec Králové, Concert Chorale z University of Findlay a Smíšeného sboru Ateneo z Univerzity Palackého v Olomouci. Provedení mše řídil americký dirigent a sbormistr SeaHwa Jung za hudebního doprovodu vynikající klavíristky Su Jung-Shin.

Třetí a závěrečný koncert festivalu se uskutečnil ve středu 28. února ve Veľkém evanjelickém kostole v Bratislavě zakončil mezinárodní akci bouřlivým potleskem a ovacemi vestoje. Smíšený sbor Univerzity Hradec Králové pod vedením dr. Jiřího Skopala a Concert Chorale University of Findlay se spojily se Speváckym zborem VŠMU (Vysoké školy múzických umení) v Bratislavě. Velkolepé finále umocnila možnost využít dispozice kostela a rozmístit zpěváky na galeriích kostela, čímž bylo dosaženo vynikajících zvukových efektů. I zde zazněla na závěr koncertu Missa Festiva v podání všech tří vysokoškolských sborů, tentokrát pod vedením slovenského sbormistra Ladislava Kaprinaye.

Choral Festival 3Přítomný rektor VŠMU, prof. PhDr. Martin Šmatlák se po koncertě setkal se všemi sbormistry a pogratuloval jim k dosaženému úspěchu.

Série vystoupení ukázala nejen výjimečný talent a zanícení účinkujících, ale vytvořila pomyslný most spojující kultury prostřednictvím síly sborové hudby. CHORAL FESTIVAL je důkazem krásy společného uměleckého vyjádření, které zanechalo nezapomenutelný dojem v srdcích jak účinkujících, tak posluchačů.

Smíšený sbor UHK Concert Chorale University of Findlay

Smíšený sbor Ateneo UPOL Spevácky zbor VŠMU