PřF Věda a výzkum, Zaměstnanci 21. 6. 2022

Štěpán Hubálovský jmenován profesorem pro obor Informační a komunikační technologie ve vzdělávání

Autor: Kristýna Vávrová

Dne 17. 6. 2022 převzali v pražském Karolinu jmenovací dekrety noví profesoři a profesorky.

Prof. RNDr. Štěpán Hubálovský, Ph.D., se dlouhodobě zabývá aplikacemi vědeckého modelování a počítačových simulací reálných, zejména fyzikálních systémů ve vzdělávacím procesu:

„Matematické modely a počítačové simulace mají ve vzdělávání velký význam a v posledních letech je na jejich využití ve výuce kladen důraz. Tvorba simulačních modelů a vizualizací umožňuje studujícím porozumět základním procesům v reálných systémech, rozvíjet intuici a zobrazit i reálně neproveditelný experiment,“ popisuje nově jmenovaný profesor.

Dále se zaměřuje také na problematiku, teoretické studium a efektivitu implementace e‑learningu do vzdělávání a aplikovaný výzkum, kde je využito počítačových simulací.

Dohromady publikoval 35 článků ve významných světových časopisech indexovaných v databázi WoS nebo Scopus, jako je například Computers in Human Behavior, International Journal of Education and Information Technologies, Mathematics, Symmetry-Basel, International Journal of Mathematics and Computers in Simulation. Je také samostatným autorem dvou vysokoškolských skript.

Prof. RNDr. Štěpán Hubálovský, Ph.D., je řešitelem dvou projektů aplikovaného výzkumu TA ČR, spoluřešitelem dalších tří projektů TA ČR a dvou resortních projektů aplikovaného výzkumu. Mezi výsledky těchto projektů patří patenty, užitné vzory, technologie a prototypy.

prof. RNDr. Štěpán Hubálovský, Ph.D.

Štěpán Hubálovský vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy magisterský program Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů matematika a fyzika a tamtéž pokračoval i v doktorském programu Obecné otázky fyziky. Docenturu získal v roce 2012 na Fakultě informatiky a managementu UHK v oboru Systémové inženýrství a informatika.

Od roku 2010 působí jako vedoucí Katedry aplikované kybernetiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (dříve katedra informatiky). Na PřF UHK zastává také pozici proděkana: mezi lety 2016 a 2019 byl proděkanem pro vědu, výzkum a tvůrčí činnost, od roku 2019 je proděkanem pro strategii, rozvoj a legislativu.

Volný čas tráví s rodinou, rekreačně sportuje (má rád hlavně lyžování) a relaxuje fyzickou prací na domě a zahradě. Zajímá se také o ochranu životního prostředí, otázkami sucha a obnovitelnými zdroji energie.