PřF Věda a výzkum 20. 1. 2022

Karel Šilhán jmenován profesorem pro obor Environmentální geografie

Autor: Kristýna Vávrová

Na návrh Vědecké rady Ostravské univerzity byl v prosinci 2021 jmenován profesorem pro obor Environmentální geografie doc. Karel Šilhán, Ph.D., působící na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty UHK.

„Získání profesorského titulu je pro mě především odměnou za mnoho let ve vysokém pracovním nasazení, kdy jsem většinou nevěděl, který je den v týdnu. Velice si tohoto ocenění mé dosavadní vědecké i pedagogické činnosti vážím a udělám maximum, abych ho mohl nosit se ctí. Zároveň je to pro mě úroveň, o které jsem si jako student nikdy nemyslel, že jí mohu dosáhnout. Proto je pro mě i velmi povzbuzující potvrzení faktu, že poctivé úsilí může vést k dosažení nejvyšších met,“ reflektuje profesor Šilhán svou dosavadní vědeckou dráhu.

Karel Šilhán vystudoval Fyzickou geografii a geoekologii na Ostravské univerzitě, kde následně získal i doktorský titul v oboru Environmentální geografie. Habilitační práci obhájil na Univerzitě Komenského v Bratislavě v oboru Fyzické geografie a geoekologie. Zaměřuje se na fyzickou geografii, geomorfologii. Za klíčové pro svou kariéru však považuje původně náhodné seznámení se s vědním odvětvím dendrogeomorfologie, která analyzuje svahové pohyby prostřednictvím letokruhů stromů:

Ta u nás do té doby prakticky neexistovala. První krůčky tak byly velmi neohrabané a, při ohlédnutí se zpět, až komické. Měl jsem však štěstí na důležitou podporu od mých starších kolegů. Druhým zdrojem energie pak byla práce s mými studenty, se kterými jsme postupně pronikali hluboko do tajů letokruhů. Výsledkem pak je současný stav, kdy se mi podařilo umístit Českou republiku na první místo na světě v produkci dendrogeomorfologických výsledků.
Profesor Karel Šilhán

Karel Šilhán

o svém výzkumu v dendrogeomorfologii 

Profesor Šilhán působí na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty UHK a na Katedře fyzické geografie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Je také členem European Geoscience Union, American Geophysical Union a České asociace geomorfologů. Podílel se na 9 projektech GA ČR, z nichž 3 vedl jako hlavní řešitel. Výsledky jednoho s těchto projektů, Staré sesuvy: skutečně neaktivní, byly otištěny v časopisu Landslides (impakt faktor 6,58), který je na prvním místě v kategorii „engineering, geological“ na Web of Science.

„Minimálním cílem do budoucna je udržet nastavený vědecký standard. V mém oboru vidím stále rozsáhlé volné prostory, které se budu pokoušet postupně vyplňovat a přispívat tak k výzkumu přírodních hazardů a katastrof z pohledu jejich vývoje v minulosti. Velkou výzvou jsou pro mě v nejbližších letech nadregionální až kontinentální rekonstrukce různých typů svahových procesů jako jsou např. sesuvy nebo skalní řícení,“ uzavírá výhledem do budoucna nově jmenovaný profesor Karel Šilhán.