Zdravice ze Sankt Pöltenu od naší doktorandky Adély Věry Wagnerové

Datum: 9. 3. 2023

Vážené studentky, vážení studenti, jistě víte, že můžete vyjet nejen na Erasmus studijní pobyt, ale i na praktickou stáž. Jedna z našich studentek, Mgr. Adéla Věra Wagnerová se právě na podobném výjezdu nachází a napsala nám několik milých slov.

Na začátku března jsem jsem přijela do Sankt Pöltenu, hlavního města Dolního Rakouska. Díky studiu na UHK a podpoře jak ze strany proděnanky pro zahraniční vztahy, tak Zahraničního oddělení a Katedry pomocných věd historických a archivnictví UHK jsem dostala možnost vyrazit sem na pracovní stáž Erasmus+. V rámci té budu nyní trávit několik měsíců coby praktikant v Diözesanarchiv St. Pölten. Po prvním týdnu v Rakousku se jdu touto formou podělit o první dojmy. Zkraje stáže se věnuji pořádání archiválií z kněžského semináře a jejich ukládání do nových kartonů. Aktivně také pracuji s programem Augias, který si dovolím přirovnat k českému programu Elza. Seznámila jsem se také se zaměstnanci archivu - všichni jsou velmi milí a mají trpělivost s mou němčinou, na které mám stále co zlepšovat. Práci mi zadává pan magistr Karl Kollermann, který mi pomohl získat krásné ubytování s výhledem na malý lesík. Dnes jsem se osobně setkala s doktorem Thomasem Eignerem, který je nejen ředitelem archivu, ale i ředitelem mezinárodního centra ICARUS, které studentům z KPVHA nebude cizí :) . Od prvního dne se se všemi snažím hovořit německy, párkrát jsme si něco vysvětlovali i v angličtině.
Zatím jsem neměla moc času chodit po památkách, ale alespoň jsem trošku prošla městské centrum a podívala se na náměstí, takže jsem již viděla krásnou radnici. Získávám tu tak nejen mnoho praxe s oboru, ale i jazykové znalosti, poznávám nové kolegy z oboru a ještě k tomu mám možnost po práci poznávat krásy Sankt Pöltenu.
PS: Z badatelny archivu je doslova heraldický výhled :) .
Foto a text: Adéla Věra Wagnerová