Křižovatky minulosti a DNA: Jak student Pavel Anděl propojuje genetickou genealogii s PVH

Datum: 28. 2. 2024

Student navazujícího kombinovaného magisterského programu Pomocné historické vědy a archivnictví Pavel Anděl se aktivně věnuje genetické genealogii a paleogenetice.

Tyto nové a převratné vědy silně kontrastují s představou o PVH zdánlivě "zaseklých " v minulém století. Kolega objíždí nejen konference, ale rád přednáší i laické veřejnosti a participuje na dvou výzkumných projektech. PVH se tak daří propojovat nejen s archeologií, ale i s antropologií a medicínskými obory. Velmi významná je i propagace oboru mimo akademickou půdu a odbornou veřejnost, kde je obrovskou výhodou možnost poskytnout mužským zájemcům zdarma DNA testy z projektu Genetika a příjmení, kde je porovnáván Y chromozom s příjmením testovaného.