Erasmus+ zpráva od studentky Adély Věry Wagnerové

Datum: 28. 8. 2023

Jdu se podělit o finální dojmy z Erasmus+ praktické stáže, na které jsem tento rok trávila čtyři krásné měsíce v diecézním archivu v Sankt Pöltenu. Na stáži jsem měla možnost nejen seznámit se s dalším rakouským archivem, ale i příležitost zlepšit se v němčině, která mi pomohla zvládnout v červenci doktorskou zkoušku z německého jazyka. Poznala jsem výborný kolektiv archivářů, se kterými jsem zůstala v kontaktu a na podzim je snad pojedu navštívit. Vyzkoušela jsem si mnoho zajímavých aktivit, nejvíce času jsem pořádala archiválie, zejména ty z období novověku. Vedle znalostí v oblasti archivnictví jsem měla možnost využít a zlepšit se zejména v paleografii. Viděla jsem i vizuálně mnoho pěkných pramenů, z nichž některé posílám na fotografiích. Díky umístění St. Pöltenu jsem několikrát jela do Vídně, obzvlášť cenou jsem shledala národní knihovnu, která má otevřeno i v neděli po celý den. Ve volném čase jsem měla možnost studia v archivní knihovně, kde jsem mohla čerpat z literatury, která není v Čechách dostupná. Stáž tam byla po mnoha stránkách velmi přínosná mému studiu i zlepšení se v oboru. Zároveň si velice vážím možnosti jet na čtyři měsíce, neboť jsem měla dlouhodobou možnost sžití se s rakouským prostředím. Pokud by tyto řádky měly mít nějaké poselství, tak je to rozhodně to, abyste neváhali jet na Erasmus+, pokud máte tu možnost. Stáž mi mnoho dala, navíc aktuálně je právě do Rakouska pěkná výše stipendia a velice dobře pokrývá náklady na život. Zároveň jsou v diecézním archivu nesmírně ochotní a pomohou vám se zajištěním ubytování. Také touto formou chci poděkovat všem lidem na univerzitě, díky kterým jsem mohla úspěšně na stáž jet. Tím chci také poukázat na to, že jakmile máte motivaci vyjet do zahraničí během studia, tak vás skutečně všichni na univerzitě rádi podpoří.