Publikace "Nezbytná, osvobozující, pomlouvaná" získala cenu

Osmnáctý ročník Cen Miroslava Ivanova za literaturu faktu byl pro Filozofickou fakultu Univerzity Hradec Králové úspěšný. Publikace, na níž se podílely akademické pracovnice historického ústavu, získala ocenění.

Kniha "Nezbytná, osvobozující, pomlouvaná - O ženské práci", na které se podílely prof. Dana Musilová z Historického ústavu Filozofické fakulty UHK, dr. Marie Bahenská, jež tamtéž také vyučuje, a doc. Libuše Heczková v rámci projektu GA ČR, získala Cenu Miroslava Ivanova za literaturu faktu vydanou v posledních třech letech. Gratulujeme!

Anotace knihy:
    Kniha představuje formy a proměny ženské práce v 19. a 20. století. Přibližuje dobové diskuse a reflektování ženské práce, její vývoj a determinaci genderem, třídou, náboženstvím nebo regionem. Zabývá se otázkou, kam sahají počátky placené ženské práce, jak a kdy vznikaly specificky ženské profese, za jakých okolností a s jakými výsledky se ženy domáhaly vstupu do tzv. mužských povolání a rovného přístupu na trh práce. Zahrnuje rovněž problematiku skloubení profese s prací v domácnosti, s důrazem na fenomén dvojího zatížení, a pohled veřejnosti na profesní aktivity žen. Interdisciplinární přístup a různé úhly pohledu (genderový, třídní a etický) umožnily vytvořit dynamický, do středoevropského kontextu zasazený obraz, v němž se proměňovaly názory na ženskou práci, její status a formy.

Knihu lze zakoupit v e-shopu FF UHK pod tímto odkazem.

Více se o výsledcích soutěže dočtete ZDE

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 15.5.2018 16:12