FF Věda a výzkum, Aktuálně 17. 4. 2024

FF UHK podpořila rozjezd vědecké kariéry svých studentů

Studentská grantová soutěž na Filozofické fakultě UHK už zná své vítěze. Podpořeno bude v roce 2024 celkem dvacet projektů Specifického výzkumu, na jejichž realizaci fakulta rozdělení přes tři miliony korun.

Financovány budou čtyři konference. Mezi ty již tradiční patří konference mladých vědeckých pracovníků České, slovenské a československé dějiny 20. století XIX., mezinárodní doktorandská konference Tři staletí v srdci EvropyStudentská archeologická konference, která letos nese podtitul Žlutá vesta taky cesta aneb cesta nejen terénního archeologa. Finanční podporu v rámci Studentské grantové soutěže na FF UHK získal i první ročník Společné doktorandské konference kateder filozofie.

Mezi třinácti novými úspěšnými projekty jsou nejčastěji zastoupeny výzkumy z oblasti historie a filozofie. Zkoumat se tak budou otázky „češství“, soužití člověka s kočkami, geneaologie či působení Ruska na africkém kontinentu. Kompletní seznam přijatých projektů naleznete níže.

Ve druhém roce řešení jsou i tři archeologické projekty Specifického výzkumu.

Jméno řešitele

Pracoviště FF UHK

Název projektu

Mgr. Ondřej Vinař

Aristofanés o roli odpuštění

Mgr. Dagmar Růžičková

KPOL

Indigenous communities against the ideological, political-legal and economic power mechanisms: theoretical, political and historical experiences from the Sierra Mazateca

Mgr. Dominik Šípoš

Božena Viková-Kunětická a fašismus: mezi rozumem a nouzí

Anna Holanová, M. A.

Kulturní paměť a možné způsoby jejího přenosu

Mgr. Jana Tajchmanová

KFSV

Human-animal interactions se zaměřením na human-cat culture: Etické otázky spojené se soužitím člověka a kočky domácí

Mgr. Jan Bolehovský

Nietzscheovský fin de siècle optikou Moderní revue

Mgr. Jaroslav Malík

Současné a budoucí problému UI: Potřeba pro vysvětlitelnou a etickou UI

Mgr. Kristýna Zákostelnová

„Češství“ optikou Jana Patočky

Mgr. Markéta Burešová

KPVHA

Genealogie historická i moderní aneb Paměť osob - paměť míst. Prezentace genealogického a historickogeografického bádání na UHK.

doc. PhDr. Mgr. Petr Šída, Ph.D., DSc.

KARCH

Komplexní archeologický výzkum v severočeských pískovcích v roce 2024

Mgr. Jan Satranský

Venkovská společnost v období 17. až 19. století na příkladu vesnic královéhradeckého městského panství

doc. Mgr. Martin Paleček, Ph.D.

KFSV

Epistemologická revize: Od teoretického rámce k praxi v oblasti studia misinformací

Teshome Mangesha Marra, M.A.

KPOL

Russia in the Horn of Africa: A Comparative Analysis of Diplomatic and Military Cooperation with Ethiopia and Sudan

Více informací o Specifickém výzkumu na FF UHK najdete zde.