UHK Aktuálně 21. 9. 2023

Univerzity se připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje

České veřejné vysoké školy se letos vůbec poprvé připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje (ETUR), který se uskuteční od 20. do 26. září 2023, respektive do 8. října 2023. Jednotlivé univerzity připravují na tento týden bohatý doprovodný program pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost. Konat se budou nejrůznější akce a přednášky na téma udržitelnost, menzy budou připravovat vegetariánská jídla, studenti připravuji swapy či burzy, promítat se budou také filmy.

„Jako vzdělávací instituce si uvědomujeme, že je velmi důležité nejen na myšlenky či aktivity udržitelného rozvoje nejen poukazovat, ale zároveň se do nich také aktivně zapojit. Dát prostor nejen studentům a zaměstnancům univerzit, ale také široké veřejnosti. Hlavním poselstvím je, abychom výše zmíněným skupinám ukázali, že udržitelnost není pro nás jen pojmem v teoretické rovině, ale že to taky prakticky umíme. A to například pořádáním nejrůznějších vzdělávacích aktivit v podobě přednášek, seminářů a workshopů v dané oblasti,“ říká doc. Zuzana Tučková, řešitelka projektu z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Do celé akce se zapojí téměř všechny veřejné univerzity či vysoké školy v České republice, které budou pořádat v termínu od 20. září do 8. října 2023 různé aktivity.

„Například přednášky, diskuse na různá témata dotýkající se primárně udržitelného rozvoje, budou také probíhat různé informační kampaně o daném tématu, možnosti zapojit se, dát najevo, jak se umíme chovat udržitelně. Na mnoha univerzitách bude také například probíhat SWAPy neboli netradiční výměny nejenom oblečení, ale také knih, či květin nebo dalších potřebných věcí, výuka venku, menzy budou vařit vegetariánská jídla, zájemci si budou moci odnést jídlo do svých vratných obalů, připravujeme prohlídky udržitelných odpočinkových zón v rámci kampusů jednotlivých univerzit, a mnoho dalšího.“

Zuzana Tučková

řešitelka projektu

České vysoké školy se do ETUR zapojily již v minulosti, bylo to ale individuálně a poměrně málo.

„Nyní vznikla myšlenka, abychom jako univerzity ETUR podpořily tím, že aktivity pojící se k tomuto tématu budeme soustředit co nejvíce do uvedeného termínu. Doufáme tak, že se zvýší i povědomí o daném tématu,“ dodává Zuzana Tučková.

Ve velkém se tak letos zapojí do akce studenti i nejrůznější studentské spolky. „Troufám si říci, že na mnoha univerzitách byli právě studenti tím hnacím motorem, přeci jenom jsou jiná generace a jsou mnohem vnímavější k celému konceptu udržitelného rozvoje. Jejich zapojení je často spojené s akcemi typu swap, burza a podobně,“ říká Zuzana Tučková.

Seznam akcí, které se budou konat od 18. 9. do 8. 10. 2023 a podporují udržitelný rozvoj na vysokých školách lze nalézt ZDE

ETUR je celoevropskou iniciativou a zapojují se do něj i další evropské státy mimo EU. Loni jich bylo 24, předloni 28 a v roce 2018 dokonce 34. V loňském roce se v Evropě pod hlavičkou ETUR uskutečnilo 7047 akcí a z toho 113 v České republice.

Udrž UHK na FB