UHK Aktuálně 13. 5. 2013

Univerzita zve na Den fascinace rostlinami

Co všechno musí některé rostliny vydržet? Kde má kaktus zásobu vody? Který skrytý pomocník umožní bobovitým rostlinám žít na živinami chudých a suchých píscích? Jak velký je vřes pod zemí? Proč jsou písky a písčité substráty tak suché? Odpovědi na otázky bude možné získat na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, jež pro veřejnost pořádá v dopoledních hodinách 17. a 18. května 2013 akci s názvem „Den fascinace rostlinami“.

V rámci tří sekcí uspořádaných ve třech učebnách nahlédnou návštěvníci do světa sukulentů a rostlin jinak adaptovaných na extrémní podmínky suchých a teplých oblastí. Pro veřejnost jsou připraveny barevné prezentace, velkoformátové fotografie, ale i pozorování mikroskopem, stereolupou, pouhým okem nebo jednoduchý experiment v laboratoři.

Kromě exotických kaktusů a sukulentů z pouští celého světa bude možné vidět i středoevropské druhy rostlin vázané na podobně extrémní stanoviště - písčiny. Živé i sušené exempláře a barevné fotografie seznámí návštěvníky s konkrétními druhy, ale hlavně s jejich specifickými adaptacemi, kterými překonávají nelehké podmínky na svých stanovištích. Ať přirozené, přírodě blízké nebo lidskou činností vytvořené písčiny - všechny hostí zajímavé a vzácné druhy, jejichž existence je podmíněna zachováním písčin i v hustě osídlené krajině.

Den fascinace rostlinami se koná na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, náměstí Svobody 301, Hradec Králové.

Kontakt: RNDr. Romana Prausová, Ph.D., 49 333 1185, romana.prausova@uhk.cz