UHK Věda a výzkum, Aktuálně, Zaměstnanci 11. 11. 2020

Univerzita usiluje o certifikát kvality. Prestižní ocenění HR Award uděluje Evropská komise v oblasti rozvoje lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Kateřina Vyleťalová působí na Univerzitě Hradec Králové od března tohoto roku na pozici HR manažerky a manažerky kvality pro tento projekt. Jejím hlavním úkolem je zisk prestižního ocenění HR Award pro UHK. Tento certifikát kvality uděluje Evropská komise za excelenci v péči o tzv. lidské zdroje ve vědeckém prostředí. K čemu certifikace slouží? A co říká označení HR Award o instituci, která se jím chlubí? Přečtěte si rozhovor s univerzitní HR manažerkou.

Vy jste zaměstnankyní naší univerzity relativně krátce. Jaká je Vaše úloha na UHK? Co je Vaším cílem?

Mým zásadním cílem pro tento rok je získání certifikace HR Award. Nejde jen ale o ocenění, za tím vším stojí kontinuální rozvoj lidských zdrojů v oblasti pracovních a sociálních podmínek, rozvoje a vzdělávání, etických a profesních aspektů, hodnocení zaměstnanců a odměňování. Dále je kladen důraz na otevřené, transparentní přijímání nových pracovníků na mezinárodní úrovni. Tímto oceněním UHK zároveň získá i další možnosti, například bonifikaci v rámci důležitých projektových schémat jako jsou vybrané programy TA ČR, zkrátka prestiž nejen na domácí, ale i mezinárodní úrovni.

Je důležité říct, že vnímám velkou podporu pro tento projekt ze strany vedení UHK. To chce zlepšovat pracovní podmínky všech zaměstnanců, i když je projekt zaměřen zejména na oblast výzkumu a vývoje. UHK chce být zkrátka prestižní univerzitou a kvalitním zaměstnavatelem.

V jaké fázi jsme teď?

Do celého procesu jsme vstoupili v lednu tohoto roku. Od dubna 2020, po odeslání oficiálního dopisu Evropské komisi, nám běží roční lhůta pro vypracování analýzy stavu ve výše uvedených oblastech. Vše musí být v souladu s Evropskou chartou a Kodexem pro vědecké a výzkumné pracovníky. Nyní tedy analyzujeme procesy na UHK v definovaných oblastech, abychom mohli navrhnout nová řešení a konkrétní akční plán s jeho implementací. Pokud splníme všechny tyto náležitosti, získáme certifikát HR Award.

Hovoříte o analýze ve vztahu k podmínkám a zázemí vědeckých pracovníků. Dotkne se to i ostatních zaměstnanců univerzity?

Ano. Aktuálně všem zaměstnancům univerzity zaslal pan rektor informaci o chystaném dotazníkovém šetření, které je pro nás zásadní. I když je celý projekt zaměřen na vědecké pracovníky, je dobré této příležitost využít a zjistit, jak vnímají podmínky a zázemí univerzity i další zaměstnanci. Univerzita Hradec Králové je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu, je třeba, aby měla dobré jméno a aby byla zkrátka kvalitním zaměstnavatelem. Tímto máme jedinečnou příležitost si říci, s čím jsme spokojeni a s čím ne, kde jsou naše silné a slabé stránky, co chceme změnit, v čem chceme pokračovat.

Co je dalším výstupem projektu na cestě za certifikací HR Award?

Další klíčovou aktivitou je sestavit mezinárodní poradní komisi složenou z odborníků, kteří budou hodnotit procesy probíhající na UHK. Dostaneme tak relevantní a významnou mezinárodní zpětnou vazbu, která by měla vést ke zkvalitňování daných oblastí a přiblížení se mezinárodnímu standardu. Komise k nám fyzicky dorazí v rámci tří let řešení projektu, vždy minimálně jednou ročně, dále s ní budeme v kontaktu v online prostředí, což vlastně i nahrává té současné pandemické situaci ve světě.

Další důležitou součástí je pak také nastavení adaptačního procesu mladých výzkumnic a výzkumníků a nových pracovníků.

Spojení evropský, případně mezinárodní standard, zaznělo několikrát. Do jaké míry souvisí řešení projektu HR Award se zahraniční gescí naší univerzity?

Zásadně. Ambicí UHK je v tomto ohledu se srovnávat s ostatními univerzitami v rámci mezinárodního prostředí. Cílem je postupně vytvořit pracovní prostředí tak, aby se rovnalo mezinárodnímu měřítku. To znamená přitažlivější kariéru ve vědeckém a výzkumném prostředí, uspokojování potřeb v oblasti vzdělávání a profesního rozvoje, zkušenosti a podporu zahraničních i mezisektorových mobilit.

Velký tlak je kladen na přilákání mladých vědců do univerzitního prostředí, mentoring ze strany zkušených, propojení s celoevropskou sítí výzkumných pracovníků, s čímž je zase úzce spjatý otevřený a transparentní nábor. Chceme rovné příležitosti pro všechny a kvalitní péči o lidské zdroje.

Vrátím se ještě krátce k dotazníku, který Vám má pomoci v té analýze procesů na UHK. Ten tedy mají s prosbou o vyplnění v těchto dnech očekávat všichni naši zaměstnanci. Proč má ale vlastně mít náš zaměstnanec, třeba časově dost vytížený akademik, zájem o to vyplit?

Je to jednoduché. Tento plně anonymní dotazník potřebujeme k tomu, abychom zjistili, s čím třeba nejsou dlouhodobě spokojeni. Co je potřeba v jejich očích zlepšit. Když tato data mít budeme, je logické, že se posuneme. Posuneme se ve vnímání kvalitního zázemí, smysluplného odměňování za práci apod. V dotazníku se dotkneme například i tématu etiky a plagiátorství, genderových otázek apod. Člověk, který tu chce dlouhodobě a spokojeně pracovat, by měl mít velkou motivaci na otázky upřímně v dotazníku odpovědět. Lepší UHK přeci chceme všichni.

Chci zdůraznit, že cílem analýzy, kterou připravujeme, není ukázat na to, co kdo dělá špatně. Je to jedinečná příležitost na to si říct, kde jsme naopak dobří, a jakou dobrou praxi můžeme šířit dál v rámci dalších součástí UHK.

Jak dotazník vypadá? Můžete ho přiblížit?

V první řadě je třeba upřímně říct, že dotazník, který jsme v průběhu přípravy konzultovali i s našimi odborníky z UHK, je relativně rozsáhlý a komplexní. Je to ale pochopitelné, bude se jednat o zcela zásadní výstupy. Za mě je také důležité, aby se k výsledkům šetření dostali naši zaměstnanci a měli k dispozici výstupy. O detailu prezentace výsledků budeme informovat hned po jejich zpracování.

Budeme mít vyplněný dotazník, budeme mít analýzu procesů na UHK. Co potom?

Analýza i výsledky šetření dají základ pro tvorbu tzv. akčního plánu, na jehož přípravě už také pracujeme. Všechny tyto materiály hodnotí právě orgány Evropské komise, která rozhodne, jestli na certifikát kvality HR Award máme na UHK právo. Já pevně věřím, že se nám to společně podaří, protože by nám to dál otevíralo dveře do světa mezinárodních projektů, vědy a byli bychom opravdu lákavou značkou.

Budu nám přát, abychom na certifikát HR Award pro UHK dosáhli. Díky za rozhovor.

Já moc děkuji, i já v to věřím, myslím, že díky práci lidí na UHK máme dobře nakročeno. Naše vize UHK je vize společnosti, která se o lidi dobře stará, což se pak odráží v jejich vědeckých výstupech, v jejich výsledcích. Na prestižní známku kvality HR Award máme.