UHK Aktuálně 30. 8. 2013

Univerzita opět podává ruku malým základním školám kraje

Na doklad podpory a sympatií pozdraví v první školní den 2. září 2013 rektor univerzity prof. Josef Hynek a jeho prorektorka dr. Monika Žumárová nastupující prvňáčky dvou malých základních škol.

Ze strany univerzity se nejedná o pouhý formalismus či jednorázovou akci bez hlubšího obsahu. Důkaz o prospěšnosti pozornosti, kterou univerzita malým základním školám věnuje, podávají např. výsledky přátelství, které se podařilo navázat a především naplnit obsahem po loňské návštěvě rektora Josefa Hynka při zahájení školního roku na jedné z nejmenších malotřídek Královéhradeckého kraje v Orlickém Záhoří. Tamní děti totiž v červnu 2013 završily rok poznávání „velké školy pro dospělé žáky“, jak vnímají vysokou školu, návštěvou Univerzity Hradec Králové, která pro ně připravila program přímo na míru ve svých laboratořích a v archeoparku pravěku.

Kterému žáku druhé či třetí třídy se podaří, aby jej rektor univerzity a vysokoškolský profesor informatiky v jedné osobě učil „ochočit“ robota nebo mu umožnil prohlédnout si moderní laboratoře a výukové prostory, které nejsou vždy přístupné?  A zdá se, že smysl této aktivity vůči žákům základních škol přináší ovoce. Přátelství s univerzitou a exkurze na její fakulty dětem rozšiřuje obzory a seznamuje je s příklady hodnými následování. Které dítě nesní o tom, jaké povolání bude v dospělosti vykonávat? Nechť tedy ví, že cesta ke splnění snu může vést přes univerzitu a čemu se v takové univerzitě lze vlastně naučit!

A zkušenosti ukazují, že péče věnovaná základním školám a motivaci jejich žáků se navrací v podobě připravených a zaujatých mladých lidí, kteří mohou zůstat při svých vysokoškolských studiích v kraji, nalézt v něm uplatnění a stát se jeho vysoce kvalifikovanou pracovní silou. Univerzita Hradec Králové je současně díky své Pedagogické fakultě největším dodavatelem učitelů pro školy v kraji a záleží jí na tom, aby se jim, jejich žákům a vzdělávacím zařízením dařilo. Účast při slavnostním zahájení školního roku je tak pro představitele univerzity rovněž vítanou příležitostí k setkání nejen se žáky, nýbrž i s absolventy.

V pondělí 2. září 2013 zamíří rektor univerzity prof. Josef Hynek do Mateřské školy a Základní školy v Peci pod Sněžkou. Škola má celkem 28 žáků prvního stupně. Zcela prvně do ní letos nastoupí pět prvňáčků. A do základní školy v Olešnici v Orlických horách přijede pozdravit a pozvat na univerzitu tři čerstvé prvňáčky tamní malotřídky univerzitní prorektorka dr. Monika Žumárová.

Novináři jsou při slavnostním zahájení školního roku představiteli Univerzity Hradec Králové srdečně vítáni. Jedná se o tato školní zařízení:

Základní škola v Peci pod Sněžkou v okrese Trutnov, pondělí 2. září 2013 od 8:15 hodin slavnostní zahájení za účasti rektora univerzity prof. Josefa Hynka.

Základní škola v Olešnici v Orlických horách v okrese Rychnov nad Kněžnou, pondělí 2. září 2013, od 8:00 hodin slavnostní zahájení za účasti prorektorky univerzity dr. Moniky Žumárové.

Slavnostního zahájení školního roku se zúčastní také proděkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové dr. Václav Víška na ZŠ TGM v Borohrádku.