UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí 11. 12. 2019

Univerzita Hradec Králové je poprvé v prestižním žebříčku World University Rankings společnosti Times Higher Education

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Šanghajský žebříček Academic Ranking of World Universities, QS World University Rankings a World University Rankings organizace Times Higher Education (THE) – tři nejprestižnější mezinárodní hodnocení vysokých škol, do kterých se univerzity snaží dostat. Nově se podařilo také Univerzitě Hradec Králové v mezinárodní konkurenci zabodovat, a to v rámci posledního zmíněného rankingu.

„Mám z toho opravdu velikou radost, jde totiž vážně o jedno z nejuznávanějších hodnocení univerzit na světě. Umístění v THE World University Rankings nám otevírá dveře při dalším rozvoji na poli mezinárodní spolupráce,“ vysvětluje úspěch rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča.

Žebříček při svém hodnocení sleduje pečlivě hned třináct vybraných indikátorů, díky čemuž je hodnocen jako vůbec nejkomplexnější na světě. Zvolená kritéria jsou zaměřená zejména na pilíře výuky (teaching excellence), citovanosti (research influence) s ohledem na vědecký vliv a dosah témat univerzity, výzkumu (research volume, income and reputation), internacionalizace (international outlook) a transferu znalostí (industry income) do praxe.

„Je třeba si na rovinu přiznat, že dle umístění v těchto žebříčcích se mnoho zahraničních studentů a akademiků rozhoduje, zda zvolit UHK, či jinou univerzitu. Tyto rankingy deklarují úroveň a kvalitu hodnocené univerzity, proto cítíme jako důležité se o ně snažit, o to spíš, že jde o přehled napříč konkurenčním mezinárodním prostředím,“ pokračuje rektor Kuča. V žebříčku zveřejněném pro rok 2020 je Univerzita Hradec Králové úplným nováčkem. I tak si ale zajistila důstojné 1274. místo. Podobně se umístily i další české univerzity, jako například Univerzita Pardubice, Technická univerzita v Liberci nebo Mendelova univerzita v Brně.