UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci, Absolventi 10. 8. 2022

UHK se umístila v dalším prestižním mezinárodním žebříčku

Autor: Matyáš Strnad, OPaK UHK

V tzv. Global Ranking of Academic Subjects, který od roku 2017 vydává mezinárodní rankingová společnost ShanghaiRanking, se letos umístilo 10 českých vysokých škol, v konkurenci více než 1800 vysokoškolských vzdělávacích institucí z celého světa, je to i pro UHK velký úspěch!

Hodnocení probíhá celkem v 54 oborech soutředěných do pěti okruhů: přírodní vědy (Natural Sciences), inženýrství (Engineering), vědy studující život (Life Sciences), lékařské vědy (Medical Sciences) a sociální vědy (Social Sciences). Univerzita Hradec Králové se umístila společně s Masarykovou Univerzitou v oboru Pharmacy & Pharmaceutical Sciences na sdíleném 401.–500. místě.

Hodnotitelé vybírají kandidující instituce podle předem určeného minimálního počtu publikací v daném oboru. Primární data sbírají z Web of Science a InCities od Clarivate (což předem vyřazuje některé humanitní vědní obory, jejichž odborné časopisy jsou z těchto databází vyňaty). Univerzity jsou dále hodnoceny v pěti kategoriích – Q1 (počet článků s Q1 Journal Impact Factor Quartile mezi lety 2016–2020); CNCI (Category Normalized Citation Impact – poměr citací publikovaných prací dané instituce k průměrnému počtu citací prací v kategorii, roce a typu publikace v časopise v hodnoceném oboru za období 2016-2020); IC (International collaboration – srovnání poměrů počtu vydaných článků v mezinárodní kolaboraci); Top (počet článků instituce v top hodnocených odborných časopisech); Award (počet zaměstnanců univerzity, kteří ve svém oboru dosáhli na významné ocenění).

"Jako vždy je na místě obrovský dík všem, kteří se na vědeckém rozvoji univerzity podílejí. Jsem velmi rád, že si naší společné práce tyto mezinárodní žebříčky všímají, do budoucna doufám v to, že se umístíme i v hlavním tzv. Šanghajském žebříčku mezi skutečně nejlepší světové vědecké instituce, kam bezpochyby patříme," komentuje úspěch univerzity rektor, prof. Kamil Kuča.

Přečtěte si také článek o nově vydaném žebříčku na Vědavýzkum.cz, anebo si prohlédněte kompletní aktuální žebříček na stránkách ShanghaiRanking.