UHK Aktuálně 12. 10. 2023

Tajemství vědy přišlo letos na UHK poodhalit přes 2 500 návštěvníků

Autor: Tereza Makovská, OPaK UHK

Zájem o vědu a poznání byl i v letošním roce fascinující. Noc vědců na Univerzitě Hradec Králové nabídla návštěvníkům pestrý program napříč vědními obory a nechala je nahlédnout pod pokličku celoročního bádání vědců a vědkyň.

Dveře laboratoří a učeben se v průběhu pátečního večera otevřely návštěvníkům jak v kampusu Na Soutoku, tak na budově Filozofické fakulty UHK na náměstí Svobody.
Environmentální zážitkový program pro nejmenší, sbírka světélkujících minerálů, odhalení tajemství ChatGPT, magnetické pokusy nebo záhadné archeologické nálezy.

Několikahodinový program plný chemických a fyzikálních pokusů, workshopů, přednášek, ale i kvízů a her přilákal na 2 500 zájemců o vědu a poznání nejen z Hradce Králové. Velký úspěch sklidily také aktivity našich partnerů, přednáška o paleontologii pana Vladimíra Sochy z Hvězdárny a planetária nebo vzdělávací program lesní pedagogika od Lesy ČR.

Novinkou letošního ročníku byla speciální linka MHD, kterou mohli návštěvníci díky podpoře města Hradce KrálovéDopravního podniku města Hradce Králové využít zcela zdarma.

"Královéhradecká Noc vědců totiž každoročně neprobíhá pouze na UHK, ale i na dalších vědecko-výzkumných pracovištích a my jsme moc rádi, že jsme letos mohli návštěvníkům nabídnout kyvadlovou dopravu, která jim zaručeně zjednodušila a urychlila cestování mezi jednotlivými institucemi a mohli tak stihnout více programu v průběhu večera", uvádí organizátorka Noci vědců na UHK Tereza Vaníčková.

Již druhým rokem se díky UHK Point podařilo nabídnout některé přednášky s tlumočením do znakového jazyka, stejně jako aktivitu organizace Tichý svět, o. p. s.která zájemce naučila základy znakového jazyka a přiblížila jim svět neslyšících.

Jak vypadal večer plný vědy na UHK se podívejte ve fotogalerii níže.

Informace ohledně konání dalšího ročníku Noci vědců naleznete na celonárodním webu www.nocvedcu.cz/hradeckralove.