UHK Aktuálně 7. 4. 2014

Světový znalec hinduismu z Cambridge přijíždí přednášet na hradeckou univerzitu

Ve dnech 8.–10. dubna 2014 pořádá Katedra kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové přednáškovou minisérii prof. Dr. Julia Lipnera z University of Cambridge na téma Náboženství a současný svět (se zřetelem na hinduismus).

Profesor Julius Lipner, který má po otci české a po matce indické kořeny, vystudoval teologii na univerzitě v Pooně a indickou a západní filosofii na univerzitě v Kalkatě. Svá studia zakončil na King´s College v Londýně, kde se věnoval indickému a západnímu myšlení a jejich komparacím. Od roku 1975 přednáší hinduismus a komparaci náboženských studií na univerzitě v Cambridge. Po celou svou vědeckou kariéru se úzce zaměřuje na védské myšlení, mezikulturní a mezináboženský dialog se zaměřením na hinduistickou a křesťanskou tradici. Je členem a bývalým viceprezidentem Clare Hall, postgraduální koleje univerzity v Cambridge a od roku 2008 také členem Britské akademie.

Blok přednášek bude zahájen v úterý 8. dubna 2014 v 17 hodin veřejnou přednáškou na téma „Jak porozumět náboženskému fundamentalismu na základě indické zkušenosti s hinduistickými radikály“, která proběhne v univerzitní budově E, v učebně E11, v ulici Víta Nejedlého 573 v Hradci králové.

Ve středu prof. Lipner naváže od 15.00 do 18.00 blokem dvou přednášek nejen pro studenty oboru Transkulturní komunikace na téma „Pojem klasický v různých kulturách a tradicích: srovnávací studie“ a „Aktuální světové výzvy a náboženství v globálním pohledu“. Ve čtvrtek pak svou minisérii završí opět blokem dvou přednášek od 9.00 do 12.00 hod, a to „Úvodem do tradiční indické duchovní kultury a spirituality“ a „Modely mezináboženského dialogu v současném světě“. Také tyto přednášky proběhnou v univerzitní budově E, v učebně E11, v ulici Víta Nejedlého 573.