UHK Studenti, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci, Přijímací zkoušky 6. 4. 2020

„Studenti se nemusí bát, společně to zvládneme,“ říká pozitivně prorektor UHK pro vnitřní záležitosti Václav Janeček. Rozhovor o praxích, podzimním zkouškovém a státnicích v době pandemie

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Prorektor pro vnitřní záležitosti doc. Ing. Václav Janeček, CSc., vedle práce na rektorátu zároveň působí na Katedře ekonomie Fakulty informatiky a managementu UHK. Nastalá situace se ho tak netýká jen jako prorektora, ale také jako akademika a vyučujícího. „Uznávám, že podobné období za 44 let mého působení na akademické půdě nepamatuji. Děláme ale maximum pro to, a mluvím teď o studijní stránce věci, abychom z toho všichni vyšli maximálně bez úhony. Studenti se nemusí bát, společně to zvládneme,“ říká prorektor Janeček, který v následujícím rozhovoru otevírá nejpalčivější studijní témata.

Pane prorektore, řadu studentů trápí aktuální situace vzhledem k plnění studijních povinností. První věc se týká například odevzdávání závěrečných prací, často je totiž studentům odevzdání znemožněno, například vzhledem k výzkumu v aktuálně uzavřených institucích. Jak to tedy bude s termínem odevzdávání těchto závěrečných prací?

Vysoké školy shromáždily informace o počtu závěrečných prací, u kterých je studentům znemožněno pokračovat v jejich zpracování vzhledem k mimořádným opatřením. Za UHK jsme takových prací nahlásili 85. Rektoři se snaží získat od vlády ČR pro autory těchto prací výjimku z mimořádných opatření, aby studentům bylo umožněno takové práce dokončit. Přirozeně lze počítat s tím, že termíny odevzdání závěrečných prací budou odpovídajícím způsobem upraveny, to je v pravomoci děkanů fakult. 

Bude nutné práce vzhledem k okolnostem i letos odevzdávat fyzicky? Nestačí elektronická varianta?

Samozřejmě stačí jen elektronická forma závěrečné práce, ostatně byl již vydán rektorský výnos v této věci.

S tím související problém – otázka státních závěrečných zkoušek, ale také standardních semestrálních zkoušek a zápočtů. Jak vedení UHK bude přistupovat k nim a je důvod k panice?

Je shoda vedení UHK a jednotlivých fakult, že je třeba vytvořit podmínky pro to, aby studenti mohli vykonat dílčí zkoušky a končící studenti i státní závěrečné zkoušky včetně obhajob závěrečných prací do konce tohoto akademického roku. Samozřejmě za předpokladu, že studenti budou na tyto zkoušky připraveni. To znamená, že fakulty mohou posunout termíny konání zkoušek ještě v hlavním zkouškovém období před prázdninami, případně toto zkouškové období prodloužit. Dále bude zavedeno podzimní zkouškové období od 17. 8. do 11. 9. 2020, splnění studijních povinností bude kontrolováno k 15. 9. 2020. Je také shoda na tom, že by mělo být umožněno nesplněné zkoušky z letního semestru skládat i během celého zimního semestru akademického roku 2020/21.

Existuje možnost, pakliže současný stav přetrvá, že by se státní závěrečné zkoušky nebo třeba obhajoba závěrečných prací konaly v online prostředí, například formou Skype konference?

Toto je dost pravděpodobné, proto se na to fakulty připravují. Připravovaný „zákon o zvláštních pravidlech“, který reaguje na současnou situaci na vysokých školách, s touto možností přímo počítá. Na naší univerzitě jsme připraveni využít STAG v kombinaci s aplikacemi Moodle, Teams a případně další technické prostředky, kterých je velký výběr.

Jak se bude přistupovat ke studentům, kteří kvůli karanténě nejsou schopni dokončit či vůbec započít povinnou praxi?

Předpokládám, že děkani uznají takovou překážku v plnění studijních povinností – praxí jako důvod k tomu, aby povolili pozdější splnění praxí, bez toho, že by to ovlivnilo postup do dalšího roku studia.

V rámci Univerzity Hradec Králové se zapojily desítky dobrovolníků. Zohlední vedení UHK nějak tuto činnost?

Děkani fakult přislíbili, že dobrovolnickou práci, zejména pokud je její obsah blízký studovanému oboru, uznají jako splnění odborných praxí.

Mnoho studentů v těchto dnech hradí kolejné, přestože na Palachových kolejích vůbec z důvodu karantény nejsou. Bude toto nějak Univerzita Hradec Králové zohledňovat? Chystá se nějaká úleva?

Univerzita na tuto skutečnost již reagovala, cena ubytování byla s platností od 1. dubna snížena až do odvolání na polovinu.

Řada studentů byla donucena předčasně ukončit svůj studijní pobyt v zahraničí. Jak budete postupovat v uznávání těchto mobilit?

Uznávání předchozího studia nebo jeho části je opět plně v kompetenci děkanů. Na jednání Kolegia rektora byla ale shoda na tom, že studentům, kteří se vrátí předčasně ze zahraničních stáží, uznají garanti příslušných předmětů studium absolvované v zahraničí a umožní absolvování odpovídajícího předmětu na mateřské fakultě, to znamená, že při plnění studijních povinností v rámci předmětu na mateřské fakultě přihlédnou k předchozímu studiu v zahraničí.

U zahraničí ještě chvíli zůstaňme – jsou v ohrožení nominace studentů na studijní pobyty pro příští akademický rok?

V tuto dobu nelze dát konkrétnější odpověď, vše bude samozřejmě záležet na epidemiologické situaci a v souvislosti s ní přijatými opatřeními v ČR a zahraničí. Fakulty jsou samozřejmě připraveny studenty na zahraniční pobyty nominovat a vyslat, ovšem pouze za předpokladu, že to obecné podmínky dovolí. 

Je možné, že současný stav prodlouží v případě některých kolegů bez jejich zavinění dobu studia tak, že jim hrozí zpoplatnění studia. Bude univerzita tyto poplatky standardně vymáhat?

Poplatky za prodloužené studium jsou řešeny centrálně, a to tak, že se doba studia od 1. 3. 2020 do 31. 8. 2020 nezapočítává. Vedení univerzity již před tímto opatřením deklarovalo, že bude poplatky za prodloužení studia v souvislosti s nouzovým stavem samozřejmě promíjet.

Budou letos končící ročníky ochuzeny o tradiční promoce?

Podle mého osobního odhadu zřejmě ano, možná se ale najde nějaká nová podoba obřadu, která by vyhověla epidemiologickým opatřením, která budou v té době platit. 

Počítá se s variantou prodloužení letního semestru? A neuvažuje se o odložení začátku příštího akademického roku?

Začátek výuky v akademickém roce 2020/2021 bude stanoven rektorským výnosem, v této chvíli předpokládáme, že výuka v zimním semestru začne 29. 9. 2020 a skončí 18. 12. 2020. O prodloužení letního semestru tohoto akademického roku se zatím neuvažovalo, důraz je kladen na co nejlepší zajištění výuky distanční formou.

Vysvětlete mi, prosím, proč se opatření vzhledem ke studijní agendě napříč univerzitami liší?

Vysoké školy mají odlišné složení fakult, studijních oborů a liší se přirozeně i velikostí a s tím spojenými odlišnostmi v organizační struktuře. Na rozdílnosti přístupů vysokých škol není nic špatného, je to výraz svébytnosti jejich samosprávných orgánů, které jednají na základě znalosti konkrétních poměrů a potřeb svých škol.

Na kolejích zůstávají zhruba dvě stovky zahraničních studentů. Jak je to s jejich studiem? Pomáhá jim univerzita nějak přečkat toto období v odloučení rodiny?

Jedna z forem pomoci spočívá v zajištění co nejlepších technických podmínek pro komunikaci  se vzdálenými rodinami. Z hlediska výuky, hlavně úspěšného ukončování na naší univerzitě zapsaných předmětů, záleží na dohodě studenta s mateřskou fakultou a našimi vyučujícími. Jsme připraveni zahraničním studentům vyjít maximálně vstříc a umožníme jim úspěšné ukončení u nás zapsaných předmětů distanční formou.

Informačně-poradenské a kariérní centrum UHK rozjelo psychologickou podporu jak českým, tak právě zahraničním studentům. Proč a v čem spočívá?

V současné situaci je přirozené, že studenti mohou mít obavy spojené s neurčitostí a nejistotou, která provází v tuto dobu jejich studium. Mohou se k tomu přidávat i obavy soukromého a osobního charakteru. IPaKC proto intenzivně komunikuje se studenty a poskytuje jim potřebnou psychologickou podporu. Děje se tak, jak správně říkáte, nejen v jazyce českém ale též i anglickém v případě potřeby pomoci zahraničním studentům, kdy mohou být tyto stavy vyvolané zejména odloučením od rodiny. 

Uchazeče o studiu na UHK pochopitelně zajímají otázky přijímacího řízení. V jakém režimu je Univerzita Hradec Králové uskuteční, pokud je tedy uskuteční?

Toto je opět řešeno v připravovaném „zákonu o zvláštních pravidlech“, z jehož navrhovaných ustanovení vyplývá, že bude možné vykonat přijímací zkoušky tak, jak bylo oznámeno, ale nejspíše v pozdějších termínech. Ty by mohly být stanoveny na dobu, kdy bude povolena osobní přítomnost studentů při výuce. O nových termínech budou uchazeči informováni nejméně 15 dní předem.  Tato varianta by tedy znamenala nejméně změn, zdá se mi ale velmi optimistická.

Nebude-li možné takto postupovat, zmíněný zákon dovolí univerzitě změnit způsoby ověřování předpokladů uchazečů o studium, a to i tak, že bude od přijímací zkoušky upuštěno a budou přijati všichni uchazeči, nebo bude výsledek zrušené přijímací zkoušky nahrazen výsledky středoškolského studia, nebo bude fakulta realizovat přijímací zkoušky distanční formou za pomoci již jednou v rozhovoru výše zmíněných technických prostředků. Je tu tedy celá řada možností. Pro kterou z nich se fakulty rozhodnou bude záležet na charakteru studijního programu a určitě též i na počtu uchazečů o jeho studium. Vše bude zcela konkrétně uvedeno v upravených pravidlech přijímacího řízení, které musí schválit akademický senát příslušné fakulty. Se změněnými podmínkami budou uchazeči včas seznámeni. Fakulty určitě udělají vše pro to, aby přijímací řízení proběhlo co nejhladčeji, a do prvních ročníků se zapsal dostatek kvalitních studentů.