UHK Aktuálně 1. 8. 2018

Stříbro a bronz z Mezinárodní fyzikální olympiády putují znovu do České republiky

Ve dnech 21. až 29. července 2018 proběhl v portugalském Lisabonu už 49. ročník Mezinárodní fyzikální olympiády (MFO) – vrcholové světové soutěže středoškolských studentů ve fyzice, kde ani letos nechyběl reprezentační tým z České republiky. Ten nakonec vybojoval jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile a umístil se tak v celosvětové konkurenci 87 států na 31. místě. Mezi státy Evropské unie obsadil dokonce 5. příčku.

Studenti se museli vypořádat s náročnými teoretickými i experimentálními úlohami, jejichž zadání měla až 25 stran: „Za zmínku tak stojí výborný výsledek českého družstva v teoretické části soutěže, zejména plný počet bodů Jindřicha Jelínka z první teoretické úlohy, který tak přidal další stříbrnou k loňské medaili z MFO v Yogykartě a umístil se v hodnocení jednotlivců na 81. místě z 396 studentů z celého světa,“ popisuje doc. Jan Kříž z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, který každoročně celou delegaci na MFO vede a aktivně se podílí na přípravě studentů.

„Náročné jsou pro naše studenty experimentální úlohy, což je způsobeno tím, že se bohužel v dnešní době na mnoha školách k experimentu studenti za celé studium vůbec nedostanou. Všech pět českých soutěžících ale bez diskuse prokázalo znalosti a experimentální dovednosti na mnohem vyšší úrovni, než by odpovídalo současným středoškolským požadavkům,“ uvádí dále Jan Kříž.

Experimentální úlohy byly náročné především na zručnost a vhodné časové rozvržení jednotlivých kroků, dále vyžadovaly skutečně rozsáhlé statistické a grafické zpracování – studenti se museli popasovat s měřením velkého množství dat, jednotlivé kroky experimentu trvaly často i desítky minut. Teoretické úlohy měly velmi atraktivní náměty z nejmodernější fyziky a vyžadovaly pokročilé znalosti a vytváření fyzikálních modelů.

Nejlepšího výsledku v hodnocení jednotlivců dosáhl Jindřich Jelínek (stříbrná medaile, 81. místo v absolutním pořadí), na skvělých příčkách se umístili i Šimon Karch (bronzová medaile, 143. místo), Jakub Suchánek (bronzová medaile, 201. místo), Martin Orság (čestné uznání, 218. místo) a Václav Kubíček (čestné uznání, 255.–256. místo).

Reprezentační tým vzešel z dubnového výběrového soustředění 11 vítězů celostátního kola 59. ročníku Fyzikální olympiády (FO) kategorie A na Katedře fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Díky dlouhodobým zkušenostem zdejších akademiků s přípravou studentů na tento druh soutěží si tak mohli studenti dopředu vyzkoušet náročné teoretické i experimentální testy na úrovni úloh MFO. Po té je v červnu 2018 čekalo další, tentokrát dvanáctidenní intenzivní soustředění na PřF UHK a mezitím se připravovali samostudiem a korespondenční formou.

Příští MFO proběhne v červenci 2019 v Izraeli. Česká delegace již obdržela pozvání k účasti a za cíl si klade tento skvělý výsledek ještě vylepšit, uzavírá Kříž: „ Česká republika má a vždy měla nadané studenty. Současné podmínky ve školství pro ně možná nejsou vždy optimální, ale právě díky předmětovým olympiádám se nám daří je podporovat a se speciální přípravou se stávají silnou konkurencí ostatním státům.“

Kristýna Vávrová