UHK Studenti, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci 14. 8. 2023

Rozvoj společných projektů se Štětínskou univerzitou

Autor: Matyáš Strnad

Podpora mezinárodní univerzitní spolupráce je jedním z hlavních pilířů strategie internacionalizace Univerzity Hradec Králové. Díky evropské univerzitní alianci EURESTRA, které je UHK součástí, se prohlubují i bilaterální vztahy s partnerskými institucemi.

Se Štětínskou univerzitou se daří rozvíjet společné projekty obohacující studenty i zaměstnance obou institucí. V nedávné době se do Štětína vydala na mezinárodní seminář skupina českých studentů a díky specifickému projektu Štětínské univerzity bylo možné sdílet i zkušenosti s inkluzivními řešeními pro osoby se specifickými potřebami.

Mezinárodní seminář ve Štětíně 

V dubnu 2023 uspořádaly UHK, Univerzita Bayreuth a Univerzita ve Štětíně mezinárodní seminář s podtitulem Společná identita a společná budoucnost. Seminář pořádali kolegové z polské univerzity ve Štětíně. Na sever vycestovalo kromě Němců také 10 Čechů. Tito studující se tu zúčastnili tří workshopů (Democratic, Cross-border, a Inclusion) a formální oxfordské debaty. 

students_Szczecin

„Nejprve bych rád poděkoval hostitelům z univerzity ve Štětíně za jejich pohostinnost. Užili jsme si spoustu legrace, ale také jsme se dozvěděli o podobnostech a rozdílech demokracie a společných hodnot mezi evropskými národy. Jsem za tu zkušenost moc vděčný,“ komentuje Michal Királyi, doktorand z Katedry politologie Filozofické fakulty UHK. 

students_Szczecin_2

Díky našemu zapojení v alianci EURESTRA si studující prohloubili znalosti institucí Evropské unie a dozvěděli se, jakým způsobem na Evropskou unii nahlížejí kolegyně a kolegové v Polsku a Německu. Studující ve zpětné vazbě nejvíce chválí oxfordskou debatu, která je svými pravidly a formálností “vybičovala k lepším výkonům jak argumentačně, tak co se týče angličtiny”. 

Inkluze a sdílení příkladů dobré praxe 

Na konci dubna 2023 přijala pozvání na Štětínskou univerzitu vedoucí UHK Point, Zdeňka Kulhánková. Polští partneři jsou u startu projektu Accessibility Knowledge Center, který si klade za cíl rozšířit infrastrukturu pro osoby se specifickými potřebami, kteří na tamní univerzitě studují či pracují. UHK Point slučuje pět servisních pracovišť, mezi které patří i Podpora studentů se specifickými potřebami Augustin, disponuje tak zkušenostmi z této oblasti, které Zdeňka Kulhánková diskutovala s manažery projektu i se zaměstnanci Centra. Do diskuze se na dálku připojila i sociální pedagožka a manažerka inkluzivních aktivit na UHK, Zuzana Průchová. 

Kulhánková_Szczecin

Kolegové z Polska vytvořili v rámci projektu místnost, ve které si lze vyzkoušet život se znevýhodněním. “Návštěva prostoru, který bude sloužit k osvětě a šíření myšlenky zlepšení přístupnosti veřejných a pracovních prostor pro osoby se zdravotním znevýhodněním byla patrně nejsilnějším zážitkem během mého pracovního programu na Štětínské univerzitě, říká Zdeňka Kulhánková a doplňuje, že v místnosti je k dispozici virtuální realita, která zprostředkuje návštěvníkovi prožitek osob s různými zrakovými postiženími i jízdu na invalidním vozíku v kulisách města Štětín. “Vozík je sice ukotven na jednom místě, ale kola se mu točí a vy ho poháníte vlastními silami. Pomocí eye-treckeru se pohybujete v reálném prostředí města a snažíte se například vyjet z banky nebo stihnout autobus na zastávce. Štětínské University Accessibility Knowledge Center bude institucím ve Štětínském regionu zapůjčovat kompenzační pomůcky, pomáhat s osvětou a vytvářet standardy služeb. Je to velmi inspirativní projekt,” dodává. 

Kulhánková_Szczecin_2

Zdeňku Kulhánkovou v Polsku přijalo vedení Právnické fakulty, děkanka Ewelina Cała-Wacinkiewicz a proděkani Wojciech Bożek a Wojciech Staszewski. Důležitou součástí inkluze jsou i právní aspekty a nároky na pomoc pro osoby se znevýhodněním dle systému zákonů.