UHK Aktuálně, Zaměstnanci 19. 11. 2021

Rektor UHK ocenil výjimečné osobnosti. Slavnostní atmosféru připomínky listopadových událostí podtrhl univerzitní sbor a orchestr

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Jako tradičně u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studenstva ocenil rektor UHK Kamil Kuča v rámci Společenského večera UHK mimořádné osobnosti z řad studujících, ale i vědců a vědkyň. Medaili rektora UHK převzal prof. Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK), která byla jako instituce za nasazení během pandemie koronaviru a záchranu mnoha lidských životů oceněna za mimořádné činy.

„Letošní ocenění pro FN HK vnímám jako pomyslné a trvalé memento vyjadřující vděk za zachráněné lidské životy a jako stvrzení partnerství obou institucí, které jsou v případě celospolečenské krize připraveny pomáhat,“ přiblížil rektor UHK při slavnostním večeru motivy udělení Medaile rektora UHK právě zaměstnancům a zaměstnankyním FN HK. Večer se konal netradičně v dvoraně Objektu společné výuky UHK v univerzitním kampusu Na Soutoku a o doprovodný hudební program se dechberoucně postaral Komorní orchestr UHK, Smíšený sbor UHK, členové Smíšeného sboru Kácov z Nového Města nad Metují a zpěváci mužské složky Chlapeckého sboru Bonifantes z Pardubic.

Vedle medaile rektora bylo také na základě nominací jednotlivých součástí oceněno 8 výjimečných osobností:

Pedagogická fakulta UHK

Studentka 2. ročníku Sociální pedagogiky se zaměřením na výchovnou práci v etopedických zařízeních Ústavu sociálních studií PdF UHK Lada Vondrová

Mimo kvalitních studijních výsledků je Lada Vondrová atletkou, která se na olympijských hrách v Tokiu probojovala do semifinále běhu na 400. metrů, kde celkově skočila na 23. pozici. Čtvrtkařka se krátce před svou olympijskou premiérou stala mistryní Evropy do 23 let. Na evropském šampionátu v Tallinnu se podílela také na zlatu smíšené štafety.

 

Vedoucí Katedry anglického jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové doktor Jan Suk

Anglista angažující se zejména v oboru anglická a americká literatura je nominován za prestižní publikační činnost. Je také jedním z hlavních organizátorů mezinárodní konference Hradec Králové Anglophone Conference a šéfredaktorem časopisu pro anglofonní studia Hradec Králové Journal of Anglophone Studies. Za svou dosavadní publikační činnost zabývající se světově unikátním přístupem výzkumu anglofonního divadla získal cenu mezinárodní Společnosti pro současné anglické divadlo a drama a také cenu Václava Königsmarka udělovanou teatrologickou společností.

Jan Suk pravidelně přednáší v zahraničí i na univerzitách v České republice. Jeho zvané přednášky zazněly např. na School of the Arts Institute v Chicagu, na Stanfordské univerzitě, na univerzitě v Leedsu, Portu, v Londýně a mnoha dalších. Blíže také spolupracuje např. s DAMU Praha, Komenského univerzitou v Bratislavě či King’s College v Londýně.

 

Fakulta informatiky a managementu UHK

Student navazujícího magisterského studijního programu Informační management Bc. Dominik Horníček

Dlouholetý člen a vedoucí týmu První kroky na FIM, který se stará o úspěšný start studia nových studentů fakulty. Do nedávné doby vykonával funkci místopředsedy Akademického senátu FIM UHK a nadále aktivně zastupuje fakultu v AS UHK. Aktivně se účastnil příprav několika ročníků oblíbené akce „Modrý mejdlo“. Vždy je ochoten podílet se a pomoci s organizací nejrůznějších propagačních a popularizačních aktivit FIM. Zajímavostí je, že ve volném čase se mj. zabývá sportovní střelbou.

 

Vedoucí Katedry aplikované lingvistiky FIM UHK docentka Blanka Klímová

Je nominována za prestižní publikační činnost, kdy se podle žebříčku ze Stanfordské univerzity probojovala mezi 2 procenta vůbec nejúspěšnějších vědců a vědkyň na světě, a to v rámci oblasti vzdělávání, resp. v sociálních vědách. V hodnocení vědecké práce na FIM obsadila v roce 2020 celkové 4. místo, ale v průměru v letech 2016 – 2020 je na 1. místě, což svědčí právě o jejím stabilním publikačním výkonu. Je členka několika mezinárodních řešitelských týmů včetně řešení projektu Excelence na FIM UHK a také několika redakčních rad po celém světě a panelu GA ČR. Působí také v Kruhu moderních filologů. V rámci projektu Language in the Human-Machine Era působí jako členka řídícího výboru za Českou republiku a předsedkyně pracovní skupiny, jejímž cílem je zkoumat, jak využít nejnovější technologie pro výuku a učení se cizím jazykům.

 

Filozofická fakulta UHK

Student doktorského studijního programu Filozofie Mgr. Matěj Pudil

Jako doktorand má za sebou první úspěšné publikační pokusy, včetně článků uvedených v databázi Web of Science a Scopus. Za svůj doposud nejvýraznější publikační produkt se svým školitelem a spoluautorem dr. Filipem Jarošem získal v roce 2020 Biosemiotics Achievement Award, tedy cenu, která je každoročně udělována nejlepšímu článku publikovanému v časopise Biosemiotics s důrazem na jeho inovativní vědecký přínos.

V letech 2019-2021 byl členem řešitelského týmu projektu financovaného Grantovou agenturou České republiky s titulem Adolf Portmann: Průkopník eidetického a semiotického přístupu ve filosofii věd o živém.

Vědeckou činnost v oblastech svého zájmu systematicky rozvíjí a na podzim tohoto roku spolupořádá na FF UHK studentský workshop s tématem "Příroda - poznání - postpozitivismus".

Ke studiu filosofie se Matěj Pudil dostal z České lesnické akademie v Trutnově, na což navázal tím, že spolu se studiem náročného oboru po dva roky zvládal neméně náročnou práci s dětmi v lesní mateřské škole. Nadále se aktivně věnuje i hře na housle a s kapelou jej lze spatřit na koncertních pódiích v Hradci Králové i jinde.

 

Filozof, logik a průkopník tzv. inferencializmu profesor Jaroslav Peregrin

Nominován mj. pro mimořádné publikační výsledky. V roce 2020 publikoval dvě odborné filozofické studie v prestižních mezinárodních vydavatelstvích, především ale prof. Peregrin získal a v r. 2020 začal úspěšně řešit prestižní vědecký grant EXPRO, který zásadním způsobem přispívá k internacionalizaci vědecké činnosti na FF UHK. Působí na Katedře filozofie a společenských věd od počátku její samostatné existence v rámci a především díky jeho odbornému renomé se toto pracoviště nebývale rychle etablovalo jako jedno z hlavních center analyticky orientované filozofie v českém prostředí. Prof. Peregrin je mimo jiné laureátem ceny předsedkyně AV ČR za propagaci a popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a také nositelem čestné oborové medaile Bernarda Bolzana za zásluhy ve společenských matematických vědách.

Kromě toho, že Prof. Peregrin je koryfejem české analytické filozofie, v kuloárech je známý jako vášnivý a odborně náročný konzument a recenzent pivních speciálů. Jeho aktivní průzkum kvality minipivovarů je systematicky zaznamenáván na jeho populárním vlogu Čepují pinty?

 

Přírodovědecká fakulta UHK

Student doktorského studijního programu Aplikovaná biologie a ekologie Mgr. Radomír Jůza

Vynikající výzkumné výsledky se mu v roce 2020 podařilo publikovat ve velice prestižním časopise Medicinal Research Reviews. Jedná se o časopis patřící ve dvou kategoriích mezi 5 % nejlepších časopisů podle Article Influence Score. Článek, mezi jehož autory je Mgr. Jůza uveden na nejprestižnějším prvním místě, byl vybrán na úvodní stránku daného čísla časopisu a za velmi krátkou dobu byl již 10 krát citován.

 

Fyzik z Katedry fyziky PřF UHK a Centra pokročilých technologií PřF UHK doktor Filip Studnička

Dr. Studnička dosahuje dlouhodobě vynikajících vědeckých výsledků jak v oblasti tzv. základního výzkumu, tak i ve výzkumu aplikovaném. V roce 2020 publikoval se svými spoluautory dvě excelentní publikace kategorie Q1 dle AIS (jedna z nich je dokonce kategorie D1 dle IF). Kromě toho byl hlavním řešitelem dvou výzkumných projektů aplikovaného výzkumu – projektu TAČR Epsilon „Vývoj inteligentního systému elektronického řízení specializovaného nemocničního lůžka pro pacienty v kritickém stavu“ a projektu OP VVV „PERSONMED – Centrum rozvoje personalizované medicíny u věkem podmíněných onemocnění“. Dr. Studnička se zabývá především návrhy nových senzorů nejen v oblasti biomedicíny a analýzou signálů senzory naměřených. V poslední době se specializuje na využití tzv. neuronových sítí v analýze signálů.

Jako hráč na basovou kytaru či bicí působil v několika rockových skupinách. Dalším koníčkem je sportovní létání s drony, tento koníček částečně využívá i ve své výzkumné činnosti.

 

Společenský večer Univerzity Hradec Králové se koná každoročně s laskavou podporou partnerů, mezi které v letošním roce patří Česká spořitelna a společnost Elektrárny Opatovice. Zatímco Česká spořitelna přispívá rozvoji vědy na naší univerzitě mimo jiné finanční motivací pro výjimečné vědce a vědkyně, Elektrárny Opatovice podporují štědrými stipendii oceněné studující a zároveň díky velkorysé podpoře pomáhají na UHK zajišťovat přístup do Knihovního systému ARL. Třetím partnerem letošního ročníku byl královéhradecký Park Na Větvi, který zajistil občerstvení pro hosty programu.

Společenský večer UHK navázal na organizaci pietního setkání na nám. Václava Havla v den státního svátku 17. listopadu 2021, které připravili studenti a studentky z UHK ve spojení se studujícími z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Na tři stovky lidí tu v kampusu vyslechly českou státní hymnu, píseň Karla Kryla „Bratříčku, zavírej vrátka“, čestné salvy a následně se vydaly v průvodu se zapálenými svíčkami za oběti totalit k budově LF UK v HK v Šimkově ulici, která byla slavnostně nasvícena do barev české trikolory.