UHK Věda a výzkum, Tiskové zprávy, Aktuálně 30. 7. 2021

Reakce vedení UHK ve vztahu ke klubu Sisyfos

Univerzita Hradec Králové se kategoricky ohrazuje vůči označení UHK jako „Stříbrný Bludný balvan“ Českého klubu skeptiků Sisyfos za rok 2020, což společnost na svém webu oznámila 27. července 2021 s odkazem na práci docenta Roberta Frischera, který částečně jako neakademický pracovník působí na Univerzitě Hradec Králové.

Společnost Sisyfos má výhrady k připravené technické zprávě doc. Frischera, který je jako její tvůrce a autor plně odpovědný za její závěry a formulace. Univerzita Hradec Králové, resp. Přírodovědecká fakulta UHK, kde odborně vznikly snímky zkoumaných vláken jako podklad pro následnou analýzu doc. Frischera, je odpovědná právě a výhradně jen za smluvně pořízené snímky, které jsou v pořádku a profesionálně vypracovány. Odmítám, aby se každodenní profesionální práce stovek zaměstnanců UHK spojovala s možnými špatnými závěry, byť jednoho zaměstnance UHK. Práce a odpovědnost jednoho zaměstnance není a nebude vizitkou tak robustní instituce, jako je Univerzita Hradec Králové, která svými aktivitami v loňském a letošním roce naopak zásadním způsobem přispívala ke zmírnění dopadů epidemie v regionu. Je vážně na pováženou, že klub Sisyfos, který se snaží svou činností bojovat proti účelovým dezinformacím, sám svým jednáním spojuje práci jednoho konkrétního člověka s pověstí celé univerzity.

Na UHK samozřejmě vládne liberální tvůrčí duch a akademická svoboda bádání, závěry doc. Frischera proto nebyly nikým z vedení UHK či součástí nijak schvalovány či autorizovány, ostatně z podstaty věci a charakteru zadání ani být schváleny nemohly. Plnou váhu odpovědnosti proto nese výše zmíněný zaměstnanec UHK, na základě čehož vedení UHK vyvodí další personální a finanční postihy.

UHK zahájila okamžité nápravné kroky, které zajistí kontrolu výstupů u komerčně zadávaných výzkumů tak, aby reputace UHK nebyla už nikdy ohrožena, přestože v tomto případě je spojení této konkrétní analýzy s odpovědností UHK jako celku liché a zcestné.

Český klub skeptiků Sisyfos neférově snižuje úroveň a práci stovek akademických pracovníků UHK, kteří nemají s tématem nic společného, a to v přímém rozporu se stále rostoucí vědecko-výzkumnou prestiží UHK, která vychází z uznávaných mezinárodních srovnání

V Hradci Králové 30. července 2021

prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D.

rektor UHK