UHK Aktuálně 22. 8. 2013

​Příprava programu Dne univerzity vrcholí

Těšit se mohou absolventi i široká veřejnost.

Velmi nevšední den čeká na ty, kteří v sobotu 14. září 2013 navštíví Den univerzity - setkání absolventů a přátel Univerzity Hradec Králové. Je to vůbec poprvé v historii této vysoké školy, kdy budou mít absolventi možnost se oficiálně sejít s bývalými kolegy a učiteli na své „alma mater“ a zavzpomínat na dobu studií a město Hradec Králové. Nejen pro ně, ale i pro veřejnost bude připraven pestrý kulturní a zážitkový program přímo na akademické půdě.

Koncerty a atrakce pro všechny

Sobotní odpoledne bude opravdu nabité. Pro návštěvníky jsou připraveny koncerty skupin Kantoři, Vyhoukaná sowa, Memphis, Imodium a Marsyas, které vystoupí mezi 15 a 22 hodinou pod širým nebem v univerzitním areálu Na Soutoku. Prostor bude volně přístupný všem zájemcům, kteří si budou chtít poslechnout hudební vystoupení, vyzkoušet atrakce a sportovní hry, zatančit si a posedět se spolužáky nebo starými známými u poháru dobrého pití.

Experimenty na tělo, odlehčené přednášky i debata o virtuálním sexu

Obzvlášť zajímavá je akademická část programu, která je situována do interiérů budov přístupných všem registrovaným návštěvníkům. Absolventi a přátelé univerzity budou moci kupříkladu na Přírodovědecké fakultě vyzkoušet posezení na tzv. balistokardiografické židli, která je sama vyšetří! Jedná se o zařízení, které pomocí matematického zpracování signálů určuje tepovou frekvenci člověka, aniž by bylo nutné umísťovat na tělo jakékoliv senzory. A podobně záživné ukázky práce univerzitních odborníků nabídnou i další stanoviště ve zpřístupněných prostorách univerzity. K dispozici bude multifunkční polohovací nemocniční lůžko schopné zaznamenat sebemenší pohyb pacienta, který na lůžku leží. Inspirativní, resp. poučný a varovný bude nepochybně také pohled brýlemi simulujícími podnapilost od 0,4 ‰ - 3,5 ‰!

Nejen hravé experimenty čekají na návštěvníky. Každá z fakult připravila i odborná vystoupení svých profesorů, která však s ohledem na povahu příležitosti pojímá v odlehčeném duchu. Například na Filozofické fakultě odhalí prof. František Musil méně lichotivou stránku historie osobností našeho kraje v přednášce s názvem „Průšvihy východočeské šlechty“. Očekávání velkého zážitku si organizátoři slibují také od vystoupení dr. Radima Uzla z univerzitního Ústavu sociální práce, který zasvěceně a s vtipem pojedná o zvláštnostech našeho sexuálního života ve virtuálním věku.

V průběhu dne budou mít návštěvníci příležitost zhlédnout řadu dalších pozoruhodností připravených katedrami. Kromě výstav fotografií ze studentských stáží v Asii, Africe a Americe zasluhuje zmínku dobový filmový dokument o pracovních pobytech studentů a pracovníků v 80. letech 20. stol. v bývalém Sovětském svazu, který nabídne možnost kritického srovnání života vysoké školy v různých epochách.

Nostalgické i objevné prohlídky univerzitních budov

Pro všechny registrované absolventy a přátele školy budou přístupné hlavní budovy univerzity. V tradičních objektech na náměstí Svobody, v nichž sídlí Pedagogická fakulta a Filozofická fakulta, budou moci příchozí zavzpomínat na staré dobré časy svých studií, v moderních budovách areálu Na Soutoku se zase představí soudobá tvář univerzity, v případě stále ještě nového pavilonu Fakulty informatiky a managementu s moderními počítačovými laboratořemi a účelově zařízenými posluchárnami. Pro absolventy vzpomínající na svá studia ve druhé polovině 20. století bude otevřen objekt tzv. Boromea na Orlickém nábřeží, v němž nyní sídlí Biskupské gymnázium B. Balbína a jenž dříve sloužil jako ubytovací zařízení studentů a posléze jako výuková budova Pedagogické fakulty. Objevné mohou být návštěvy výtvarných studií v samostatném křídle Regiocentra Nový pivovar, v němž univerzitní umělci přichystali pro své bývalé kolegy možnost vyzkoušet si některé z technik textilní tvorby. Na své hosty se těší i nejmladší univerzitní součást, jíž je Ústav sociální práce, a to v upravené budově na královéhradeckém Slezském Předměstí. Univerzita všem účastníkům putování po svých budovách nabídne možnost občerstvit se a hovořit s bývalými vyučujícími a spolužáky v malých kavárnách, které pro tento účel v jednotlivých budovách zřídí.

Zanech otisk na chodníku slávy!

V duchu tradice řady vysokých škol vybídne univerzita všechny někdejší studenty, kterým udělila akademický titul, aby pomocí štětce a barev zvěčnili své iniciály, akademický gradus a rok absolutoria na dlouhém přístupovém chodníku, který dosud poněkud fádně směřuje do hlavní univerzitní budovy. Podaří-li se záměr uskutečnit, zůstane všem dlouho na očích pestrá památka na rozličné studentské generace, které zanechaly svou stopu v atmosféře královéhradecké univerzity, nyní vizuálně zhmotněnou vlastní kreací. O tom, že se bude jednat o pozoruhodné srovnání, svědčí již nyní zájem příslušníků prvních absolventských ročníků ze 60. let 20. století.

Úplný přehled programu nabízí univerzita na webových stránkách www.uhk.cz, kde bude také postupně zveřejňovat další novinky a podrobnosti.