UHK Věda a výzkum, Aktuálně 6. 9. 2021

Prioritou UHK je indexovat odborné články a knižní publikace ve Web of Science a umožnit sdílení vědeckých výsledků díky DOI

Indexace publikačních výstupů v celosvětově nejuznávanějších citačních databázích Web of Science (WOS) a SCOPUS náleží jednoznačně k prioritám každého odborného vědeckého pracoviště a ne jinak je tomu u autorů a vědeckých týmů Univerzity Hradec Králové.

Na posilování možností indexace výstupů ve WOS UHK stále soustavně pracuje a rozvíjí nové možnosti. Jednou z takových je i možnost indexací knižních publikací ve WOS. Univerzita Hradec Králové splnila již v roce 2018 přísná kritéria pro zařazení publikací z produkce nakladatelství Gaudeamus do Book Citation Index a díky podepsané smlouvě o partnerství mezi společností Clarivate Analytics a Univerzitou Hradec Králové může nakladatelství předkládat hodnotícímu týmu pro indexaci ve Web of Science nově vydanou, nebo v předchozích pěti letech vytvořenou vědeckou knižní produkci. Díla mohou být navrhována ve všech jazycích psaných latinkou. Důležité je, že rejstřík citací knih pokrývá pouze vědecké knihy, které představují plně odkazované články původního významu s dosud nepublikovanými výsledky vědecko-výzkumné činnosti.

Projdou-li navržené tituly úspěšně přísnými pravidly, podle přesně definovaných kritérií včetně pečlivého zhodnocení obsahu a formálních náležitostí, získají indexaci ve WOS. Tímto procesem je zajištěno, že obsahují nejrelevantnější a nejaktuálnější výzkumná data, ale také to, že důsledná bibliografická kontrola zajistí, že tento výzkum bude zjistitelný.

Jaké jsou přednosti získání indexace ve Web of Science ?

Zahrnutí do indexace v Book Citation Index je známkou kvality odborné literatury vybírané podle důsledně definovaných odborných výběrových kritérií. Výzkumné výsledky autorů budou sdíleny a citovány ve vědeckých komunitách na celém světě, zvýší se možnost oslovit mnohem širší publikum a možnost měřit dopad citace napříč různými vydavatelskými formáty. Významným pozitivem je rovněž to, že se zvýší nejen viditelnost autorů a řešených vědecko-výzkumných úkolů, ale také prestiž instituce, na které vědecký pracovník působí.

S velkým potěšením jsme přijali skutečnost, že všechny odborné knihy z oboru cestovního ruchu, zaslané nakladatelstvím Gaudeamus k indexaci vytvořené na Fakultě informatiky a managementu UHK ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UHK prošly úspěšně náročným evaluačním řízením a získaly indexaci v Book Citation Index. Věříme, že podobný úspěch zaznamenají i další kolekce publikací z produkce Gaudeamu, které chceme ve spolupráci s fakultami k indexaci postupně předkládat.

Co je potřeba k žádosti o zahrnutí do indexace ve WOS doložit?

K nahlášení díla k indexaci je potřeba zaslat v digitální podobě prostřednictvím FTP protokolu plný text odborné knihy včetně obálky, vyplněný formulář v Aj s informacemi o autorovi nebo autorech, dále je nezbytné uvést přesný název publikace, rok vydání, klíčová slova a anotaci. Následují informace o odpovědném autorovi, nakladatelství, oblasti výzkumu, zařazení do předmětové kategorie WOS, typ dokumentu, jazyk a ISBN. Publikace včetně těchto údajů je možné zaslat do sídla společnosti Clarivate Analytics ve Philadelphii rovněž fyzicky, společnost však dává přednost digitálně zaslaným dokumentům.

Pokud byste měli zájem o předložení Vaši publikace s původním výzkumem a veškerými náležitostmi, obraťte se na vedení UK, kde poskytneme veškerou podporu pro realizaci indexace ve WOS.

Většině odborných periodik, která vznikají na UHK se již podařilo zařazení do WOS nebo SCOPUS. Evaluační proces je zde ještě náročnější. Předchází mu přihlášení pomocí webového formuláře Web of Science Publisher, kde budou moci předkladatelé nově sledovat stav hodnocení všech nakladatelem přihlášených periodik. Pozitivem bude zrychlení celého procesu a větší transparentnost.

Přihlášené časopisy jsou evaluovány podle 28 kritérií, která prověří celkovou úroveň časopisu včetně jeho postavení v rámci oboru, zrevidují koncepčnost redakčních procesů včetně kvality recenzního řízení i citačního dopadu jednotlivých článků. Jestliže se časopisu podaří získat kladné hodnocení, je zařazen do databáze Emerging Sources Index (ESCI)

Nabízí Univerzitní knihovna podporu v zajištění DOI (digital object identifier)?

Univerzita Hradec Králové byla mezi prvními univerzitami, které začaly s přidělováním identifikátorů DOI pro digitální objekty. Nejprve byly přidělovány pro jednotlivé články v časopisu Modern Africa na FF UHK a v roce 2019 se podařilo získat členství ve společnosti CrossRef a tuto službu zabezpečit pro všechny fakulty UHK. Posláním této společnosti je trvalé online propojení vědeckých publikací na základě permanentního identifikátoru DOI, který na základě této iniciativy Univerzitní knihovna digitálním objektům přiděluje. DOI zajišťuje jednorázovou trvalou identifikaci digitálního dokumentu na internetu. Pomocí DOI je konkrétnímu definovanému obsahu přidělena trvalá přístupová cesta. Systémem DOI mohou být opatřeny časopisy, konferenční sborníky, knihy, edice knih i technické zprávy.

Využívá se pro snadné dohledání dokumentů, umožňuje získat přístup nejen k bibliografickým údajům, ale také k plnému textu dokumentů.

Jaká pozitiva přináší trvalá identifikace digitálních objektů DOI ?

Přidělování permanentního identifikátoru DOI má klíčový význam pro sdílení a šíření výzkumných dat, tím se nejen zvýší citovanost autorů, význam instituce v povědomí vědecké komunity, ale přidělené DOI identifikátory napomáhají úspěšnému procesu indexace ve WOS a SCOPUS.

V Univerzitní knihovně se věnuje procesu přidělování DOI Ing. Petr Palko a v současné době stále roste zájem fakult o jejich získání jak u publikací, tak i u odborných článků sborníků.

Přidělení identifikátorů DOI láká mimo jiné zahraniční účastníky konferencí k účasti a napomáhá získání vyššího hodnocení v oblasti vědy a výzkumu.