UHK Tiskové zprávy 5. 4. 2019

Pestrá mozaika Pedagogických dnů 2019

Přes dva tisíce účastníků přilákal na Pedagogickou fakultu UHK různorodý program složený z řady přednášek, workshopů, výstav, koncertů, sportovních akcí a dalších aktivit. Během jednoho týdne od 25. do 30. března 2019 připravily katedry Pedagogické fakulty UHK spolu s dalšími partnery jedinečnou přehlídku svých činností.

Naše Pedagogické dny ukazují veliký oborový záběr největší fakulty hradecké univerzity,“ říká děkan Pedagogické fakulty František Vaníček a zdůrazňuje, že „letošní rok je navíc pro pedagogickou fakultu slavnostní, protože si připomínáme 60. výročí vysokoškolské přípravy učitelů ve východních Čechách.“

Pedagogické dny otevřela přednáška žurnalisty a historika Stanislava Motla s názvem Čekání na smrt: Češi před soudy třetí říše. Její součástí bylo i představení Motlova nového dokumentárního filmu o českých odbojářích, čekatelích na smrt gilotinou, kteří za 2. světové války byli vězněni a popravováni v německých věznicích. Univerzitní aulou znělo poutavé vyprávění o tom, jak své poslední dny žili ti, kteří byli za svou hrdinnou činnost odsouzeni na smrt, a také o životním stylu jejich katů. Vystoupení doplňoval JUDr. Miroslav Antl, senátor a předseda Ústavně právního výboru Senátu PČR, právním výkladem tehdejšího nahlížení na skutkovou podstatu trestných činů a ukládané tresty.

O tom, že některé známky poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) mohou představovat u nadaných jedinců určitou selekční výhodu a že zmínky o výskytu ADHD se objevují již od roku 1775, se dozvěděli posluchači, kteří zcela zaplnili naši aulu na hlavní přednášce letošního ročníku Pedagogických dnů. Pod názvem Je ADHD historické novum? ji ve středu přednesl psychiatr profesor Cyril Höschl.

Součástí středečního programu byl také Slavnostní večer Pedagogické fakulty v sále Filharmonie Hradec Králové - jedinečná příležitost pro vzájemné setkání akademiků i studentů Pedagogické fakulty s milými hosty z řad ostatních fakult i univerzit, zástupců veřejného a kulturního života Královehradeckého kraje a města Hradec Králové a dalšími vzácnými hosty. Na programu bylo ocenění mimořádných osobností pedagogické fakulty.

Cenu Praemium Scientificum za přínos v oblasti vědy a výzkumu převzal Mgr. Jan Suk, Ph.D., který působí na Katedře anglického jazyka a literatury. Cenu Praemium Artificiosum za přínos v oblasti umění získal docent Vlastimil Vodák, akademický malíř, z Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby. Držitelkou ceny za přínos v oblasti pedagogiky Praemium Paedagogicum se stala profesorka PhDr. Eva Jenčková, CSc., z Hudební katedry. Ocenění Praemium Cooperationis Internationalis za přínos v oblasti internacionalizace obdržel PhDr. Jindřich Kesner, CSc., z Katedry ruského jazyka a literatury. MgA. Jan Kyselák převzal Medaili za dlouhodobý přínos k rozvoji Pedagogické fakulty.

Letošní výročí Pedagogické fakulty podtrhlo také poděkování všem děkanům Pedagogické fakulty, kteří se zasloužili nejenom o rozkvět vysokoškolského vzdělávání učitelů v našem regionu, ale svým prozíravým a vstřícným postojem přispěli ke vzniku celé Univerzity Hradec Králové.

Druhou částí slavnostního večera byl velkolepý koncert studenů Hudební katedry, kteří  vystoupili v doprovodu Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Jana Zbavitele.

Pedagogické dny nabízejí jedinečnou příležitost pro vzájemnou výměnu zkušeností a setkávání učitelů z praxe s akademiky. Zvláštní místo v programu proto patří i diskuznímu bloku fakultních učitelů a ředitelů Škola ve škole, který se uskutečnil v úterý. Navázalo na něj vystoupení fakultních sborů a vernisáž výstavy Resumé 6, která je přehlídkou prací studentů z Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby.

V rámci Pedagogických dnů se také odehrávají odborné konference, jež mají už svou tradici a hostí i badatele ze zahraničí. Jmenujme alespoň Hradec Králové Anglophone Conference 2019, Mezinárodní konference o literatuře pro mládež 2019, Informatické myšlení v MŠ a ZŠ nebo Na cestě ke vzdělání pro život odpovědný k lidem a přírodě.

V pořadí 27. Pedagogické dny měly také širokou mezinárodní účast. Nechyběly přednášky zahraničních partnerů z programu Erasmus+ Učitelské mobility. Například současnou politickou situaci na korejském poloostrově  představil profesor Yi Ki Ho, vedoucí Centra for Peace and Public Integrity z jihokorejské Hanshin University. Dalším zajímavým hostem byl docent Sergey Zasorin, ředitel Institutu cizích jazyků z Moskevské státní pedagogické univerzity, který ve spolupráci s Katedrou anglického jazyka a literatury a Katedrou ruského jazyka a literatury přednesl zajímavá témata Slavic Borrowings into English: Historical Contexts and Comparative Analyses a Историческая память современных россиян/Historical memory of contemporary Russians.

Páteční podvečer patřil závěrečné slavnostní prezentaci projektu Příběhy našich sousedů. Svou práci představilo deset středoškolských dokumentaristických týmů, které natočily vzpomínky deseti pamětníků a zpracovaly je do vlastních videoreportáží. Středoškolské studenty pro jejich závěrečnou prezentaci na začátku tohoto roku připravovali také naši studenti z Katedry českého jazyka a literatury pod vedením Mgr. Michala Čuřína. Zaměřili se s nimi na kulturu řeči a vystupování a praktický nácvik prezentace závěrečného vystoupení. Slavnostní prezentaci projektu doprovodila také venkovní volně přístupná výstava.

Více než sedmdesát akcí se konalo v různých prostorách Pedagogické fakulty. Největší část programu proběhla v nové budově v univerzitním kampusu Na Soutoku. Žánrovou a tematickou rozmanitost akcí nelze stručně shrnout. Proto doporučujeme i zpětně nahlédnout do podrobného programu Pedagogických dnů 2019, který mimo jiné přináší anotace jednotlivých akcí a je volně ke stažení.

Fotogalerie je zveřejněna na facebookových stránkách.