UHK Aktuálně 12. 2. 2014

Osvětová výstava Žít déle doma zavítala na Univerzitu Hradec Králové

„Devět z deseti lidí si přeje dožít doma. Devět z deseti lidí umírá v ústavech. Změňte to.“ Toto je motto celorepublikové osvětové kampaně Žít déle doma, která chce zlepšit informovanost české veřejnosti o možnostech péče o seniory. Univerzita Hradec Králové má nyní tu čest hostit od 17. do 27. února 2014 výstavu se stejným názvem doprovázející tuto kampaň, kterou připravilo občanské sdružení Život 90 za podpory Nadace České spořitelny.

Cílem kampaně je zvýšit povědomí celé společnosti o možnostech péče o seniory, a zajistit jim tak co nejpříjemnější život i přes komplikace spojené s přibývajícím věkem. Jednou ze základních cest je udělat vše pro to, aby mohli dříve narození setrvat co nejdéle v pohodlí vlastního domova a okruhu svých blízkých a nemuseli odcházet do ústavní péče do doby, než je to nezbytně nutné.
Výstava se skládá z portrétů seniorů, kteří díky různým dostupným službám žijí doma ve svém prostředí, které mají rádi. Autorem fotografií je Václav Jedlička a výstava je koncipována jako prodejní. Fotografie jsou v různých formátech k zakoupení na webových stránkách www.zitdeledoma.cz. Z výtěžku výstavy bude Život 90 financovat pomoc svým klientům, a umožní jim tak žít déle doma.
 Vernisáž výstavy se uskuteční 17. února 2014 od 16h v Objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové (Hradecká 1227, Hradec Králové), v respiriu ve 3. patře nad pobočkou České spořitelny. Úvodní slovo pronese ředitel sdružení Život 90 Jan Lorman. Za svou celoživotní práci v oblasti péče o seniory byl koncem loňského roku oceněn cenou AmCham Wings, kterou uděluje Americká obchodní komora v ČR.
 Rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek k hostitelství výstavy uvádí: „Považuji za velmi správné, že se výstava týkající se posledních pozemských věcí seniorů dostává na akademickou půdu naší vysoké školy, neboť právě odborníci a studenti z našeho Ústavu sociální práce a z Pedagogické fakulty věnují velkou pozornost potřebným skupinám naší společnosti.“
Těší mě, že můžeme představit na půdě Univerzity Hradec Králové výstavu Žít déle doma, a dostat tak její důležité poselství i k mladým lidem,“ doplnila Dagmar Sladká, tajemnice Nadace České spořitelny.
Více o kampani i výstavě na webových stránkách www.zitdeledoma.cz .