UHK Věda a výzkum, Aktuálně 2. 10. 2023

Odhalte tajemství vědy na Noci vědců ve všech zapojených institucích v Hradci Králové!

Věda může na první pohled působit tajemně a komplikovaně, ale my vás v rámci letošní Noci vědců v Hradci Králové přesvědčíme o opaku! Jaká tajemství skrývají minerály? Jak rozluštit novogotické kurzovní písmo nebo kam až sahá nekonečno? Na tyto i spoustu dalších otázek vám odpovíme již v pátek 6. října 2023 od 17:00 na Univerzitě Hradec Králové.

Jaké záhady se skrývají v hlubinách moří a oceánů? Vyrazte s Pedagogickou fakultou UHK až na mořské dno a vyluštěte v rámci jejich environmentálního zážitkového programu všechny podvodní hádanky.

Doba, kdy se umělá inteligence objevovala pouze ve sci-fi filmech je již dávno pryč, a proto s Fakultou informatiky a managementu UHK konečně přijdete na to, jak umělá inteligence přemýšlí. Katedra informačních technologií vás totiž nechá nahlédnout do černé skříňky ChatGPT a vysvětlí vám, jak umělé neuronové sítě fungují.

V budově Filozofické fakulty UHK, na náměstí Svobody, se naopak ocitnete v dávné minulosti a budete mít možnost spolu s archeology poodhalit tajemství nalezených nástrojů, jejichž účel využití není na první pohled úplně zřejmý.

Věděli jste, že minerály mohou reagovat na různé okolní podmínky a při změně světla měnit svou barvu? Katedra biologie Přírodovědecké fakulty UHK vám představí ty nejzajímavější z nich pod UV světlem.

Mimo UHK se na programu královéhradecké Noci vědců podílí i další významná vědecká pracoviště, jako například Knihovna města Hradce Králové. "Pro rodiny s dětmi je připraveno zábavné odpoledne plné úkolů a kvízů, které návštěvníky knihovny dovedou až do záhadné pražské čtvrti Prašina," dodává organizátorka Noci vědců na UHK Tereza Vaníčková.

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy ve svém Výzkumném centrum nedaleko kampusu Na Soutoku pro návštěvníky připravila detektivní hru, která vás promění v lékaře a s pomocí několika indicií budete muset odhalit příčinu ztráty vědomí pacienta.

Máte se tedy rozhodně na co těšit! Nenechte si ujít noc, kdy vám naši vědci ukážou svoji pravou tvář!

Kompletní program Noci vědců v Hradci Králové najdete na www.nocvedcu.cz/hradeckralove