UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci, Konference a přednášky 22. 6. 2022

Odborníci z Mezinárodní poradní komise významně přispěli k debatě o rozvoji UHK

Autor: Matyáš Strnad, OPaK UHK

Ve dnech 6.–8. 6. 2022 proběhlo první prezenční setkání členů Mezinárodní poradní komise Univerzity Hradec Králové (International Advisory Commission of the University of Hradec Králové – IAC) se zástupci naší univerzity.

Mezinárodní poradní komise Univerzity Hradec Králové je poradním orgánem rektora. Aktuálně má pět stálých členů, všichni jsou z významných zahraničních univerzit. Členy komise jsou prof. John R. Anchor, PhD z University of Huddersfield, Velká Británie, Teresita Maria Sevilla Peñuela, PhD z Pontificia Universidad Javeriana, Kolumbie, prof. Ing. Radovan Hudák, PhD z Technické univerzity v Košiciach, Slovensko, prof. Teodorico de Castro Ramalho z Universidade Federal de Lavras, Brazílie a prof. Ts. Dr. Ali Bin Selamat, PhD z Malaysia-Japan International Institute of Technology, Malajsie.

Mezinárodní poradní komise umožňuje nezávislé, objektivní a vysoce odborné zhodnocení univerzity v oblasti naplňování její mise, její tvůrčí a pedagogické činnosti, udržování konzistence a dynamiky vnitřní strategie, viability, společenské relevance a transferu znalostí. Umožňuje aplikovat optiku mezinárodních standardů, které jsou nastaveny na zahraničních pracovištích, na současnou situaci na UHK, identifikovat její silná a slabá místa, potenciál a příležitosti a rovněž navrhovat cestu ke změně.

MPK UHKJednání komise probíhají vždy dvakrát ročně. Doposud bylo z důvodu pandemických opatření možné setkávání komise pouze online, přičemž poslední online setkání proběhlo ve dnech 29.–30. 11. 2021.

Prvního prezenčního jednání MPK na začátku června 2022 se mohli zúčastnit tři členové a jejich program na UHK byl velmi intenzivní. Pondělní témata v prostorách zasedací místnosti rektorátu byla rozdělena do dvou bloků. Dopoledne naši zahraniční experti diskutovali s managementem univerzity a fakult předchozí doporučení poradního orgánu pro univerzitu a aktuální situaci a plány UHK v oblastech:

• Internal evaluation,
  • Evaluation of humanities results,
  • Recognition of excellent teams or workplaces and their ability to transfer technology into practice.

Odpolední část setkání byla poté zaměřena na:

• Strategic international partnerships,
  • Cooperation with excellent universities or institutions complementary to UHK,
  • Virtual mobility as a tool for extending the possibilities of internationalization.

Úterní program umožnil návštěvu komise na všech našich čtyřech fakultách. Zástupci fakult diskutovali se členy poradního orgánu otázky, které jsou pro ně naléhavé a aktuální. Při této příležitosti nechyběla ani komentovaná prohlídka virtuálních učeben na FIM či exkurze do laboratoří na PřF.

Ve středu pak následovalo závěrečné shrnutí celého setkání a reflexe diskutovaných témat. Mezinárodní poradní komise UHK formulovala při této příležitosti řadu inspirativních doporučení pro další rozvoj naší univerzity.

MPK UHKNabitý pracovní program komise odlehčila neformální část návštěvy. V jejím rámci se hosté seznámili s místním městským pivovarem a technologiemi pivovarnictví, ale také s dokonalou řemeslnou prací výrobců klavírů a pianin značky Petrof. Celá návštěva byla zakončena prohlídkou novogotického zámku Hrádek u Nechanic, který byl postaven jako reprezentační letní a lovecké sídlo hraběcího rodu Harrachů a který obléhají nádherné zámecké zahrady romantického anglického parku.

Jsme velice vděční všem členům Mezinárodní poradní komise za to, kolik času a práce nám věnovali, abychom na základě jejich hodnotných postřehů a odborných zkušeností dále zlepšovali prostředí na UHK. Věřím, že série setkání byla přínosná i pro zástupce z UHK, a těším se na pokračování této úspěšné spolupráce,“ dodává rektor Univerzity Hradec Králové, Kamil Kuča.

Další setkání je naplánováno na listopad 2022.