UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci 16. 5. 2022

Nabídka profesní rozvojové aktivity pro akademiky a doktorandy UHK

UHK je společně s řadou prestižních evropských vysokých škol nadšeným spoluřešitelem dalšího projektu v rámci programu Erasmus+.

Do projektu jsou kromě UHK zapojené tyto instituce:

• nizozemská The Hague University of Applied Sciences,
  • španělská University of Jaen,
  • švédská Örebro University,
  • University of Minnesota z USA,
  • Ostravská univerzita a
  • Univerzita Palackého v Olomouci (hlavní řešitel projektu).

Projekt Supporting Academics to Become International Educators through Professional Learning Communitiese zaměřuje na oblast rozvoje internacionalizace vysokých škol s cílem zvýšit kvalitu mezinárodní výuky. Usiluje především o rozvoj pedagogických kompetencí akademických pracovníků. Projekt podpoří novou komplexní roli akademických pracovníků jako mezinárodních pedagogů, kteří jsou připraveni vybavit všechny (tuzemské i zahraniční) studenty globálními kompetencemi. Zasazuje se o to, aby v rámci výuky mezinárodních skupin studentů byly zohledněny jejich vzdělávací potřeby, kulturní rozmanitost a inkluzivní přístupy.

Projekt pracuje s inovativním formátem profesní rozvojové aktivity, s tzv. Professional Learning Communities (PLC), který bude zaveden a pilotován na všech zapojených institucích. Koncepce PLC je postavena na tom, že využívá multidisciplinární a interkulturní spolupráci, setkávání a sdílení zapojených odborníků z různých úrovní (např. akademičtí pracovníci, doktorandi).  Obdobná PLC společně s University of Jaen se od dalšího akademického roku 2022/2023 „rozjede“ také na UHK. Zveme proto k zapojení všechny akademické pracovníky UHK a studenty doktorského studia, kteří chtějí zdokonalit své pedagogické dovednosti a získat novou inspiraci a podněty do výuky, sdílet interkulturní kolegiální prostředí s partnery ze Španělska a podpořit mezinárodní dimenzi své profesní kariéry. Zájemci se mohou přihlašovat zde  do 26. 5. 2022.

Naším cílem v oblasti internacionalizace na UHK je posunout její chápání od toho současného, v němž je mobilita pouze určitým bonusem pro ty, kteří mohou vyjet do zahraničí, směrem k tomu, aby se mezinárodní zkušenost stala nedílnou součástí vysokoškolského vzdělávání a všichni studenti si během studia mohli osvojit globální kompetence,“ přibližuje prorektorka pro zahraniční vztahy Leona Stašová.

Projekt dále rozvíjí tzv. internacionalizaci doma a podporuje akademické pracovníky v jejich pedagogické činnosti, což ke kvalitnímu vysokoškolskému vzdělávání rozhodně patří.

Popis projektu Supporting Academics to Become International Educators through Professional Learning Communities, číslo 2021-1-CZ01-KA220-HED-000032178 v anglickém jazyce naleznete zde.