UHK Aktuálně 8. 4. 2014

Na hradecké „fildě“ se bude bojovat proti korupci v Maroku

Marocká korupce v kontextu takzvaného arabského jara bude obsahem přednášky předsedy Komise pro prevenci korupce v Maroku Abdesselama ABOUDRARA, který v úterý 8. dubna 2014 navštíví Filozofickou fakultu Univerzity Hradec Králové.

Studentům hradecké „fildy” Abdesselam Aboudrar především popíše situaci, ve které se aktuálně nachází demokratizační proces v zemi. Host ze severní Afriky hodlá ovšem zdůraznit také význam bezpečnosti, ať už té osobní či ekonomické, při snaze o zlepšení politických
a společenských podmínek v Maroku.
Odezvou na současný stav v zemi je všeobecný konsensus, že řešení problému leží ve zlepšení dobrého vládnutí, jehož může být dosaženo pouze prostřednictvím globálního a jednotného přístupu k boji proti korupci. Za tímto účelem je nutné vybudovat silný institucionální a právní systém založený na respektování zásad práva, demokracie a lidských práv,“ tvrdí předseda Komise pro prevenci korupce v Maroku.
Při své přednášce, která se uskuteční 8. dubna 2014 od 15 hodin v učebně B10 budovy Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (náměstí Svobody 331, 1. patro), představí také populární marocké hnutí vedené mladými lidmi, které vedlo k reformám a přijetí nové ústavy. Marocký antikorupční úřad díky nové ústavě dokonce získal širší pravomoci a silnější nezávislost.
Návštěva předsedy Aboudrara se uskuteční v rámci cyklu přednášek expertů na africkou problematiku určených zejména pro studenty politologie. V březnu zavítala na školu tuniská delegace. Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové totiž jako jediná v Česku disponuje magisterským studijním programem Politologie – Africká studia, který zprostředkovává znalost o politice tohoto dynamicky se rozvíjejícího kontinentu.

Při zájmu o více informací kontaktujte, prosím:
Mgr. et Mgr. Lenku Kašparovou
Referát pro vnější vztahy a komunikaci Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové
e-mail: lenka.kasparova.1@uhk.cz