UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zaměstnanci, Absolventi 3. 10. 2022

Letošní Noc vědců zaznamenala rekordní účast!

Autor: Tereza Vaníčková, OPaK UHK

Tradiční vědecko-popularizační akce nabídla vhled do inspirujícího prostředí vědy na Univerzitě Hradec Králové (UHK). Všechny budovy univerzitního kampusu i nově zrekonstruovaná budova Filozofické fakulty UHK během páteční noci ožily a svým programem představily vědu zábavnou a lákavou formou. O tom, že věda může být i zábava, se přišly přesvědčit rekordní tři tisíce návštěvníků.

Umělá inteligence, virtuální realita, dorozumívání hmyzu, chemické pokusy nebo letecká archeologie. To vše a mnohem více bylo součástí programu letošní Noci vědců.

"Jsem skutečně rád, že se do kampusu vrátili návštěvníci a Noc vědců si společně s námi užili. V rámci některých stanovišť nebo laboratoří se dokonce stály dlouhé fronty a z toho mám vlastně ohromnou radost. Zájem o vědu a poznání byl letos fascinující. Sám jsem si páteční večer na UHK s rodinou užil a nesmírně si vážím nasazení všech organizátorů, kolegyň a kolegů, kteří akci pro ostatní připravili a zapojili se. Rekordní návštěvnost je potvrzením toho, že podobné aktivity popularizující vědu a výzkum mají smysl, mnohdy už od útlého věku," chválí podařený večer rektor UHK Kamil Kuča.

Na bohatém programu s tématem VŠEMI SMYSLY se mimo fakult UHK podílely i další univerzitní pracoviště. Návštěvníci měli jedinečnou možnost prohlédnout si v univerzitní knihovně výstavu Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku nebo si zahrát knihovnický kvíz. Informačně-poradenské a kariérní centrum UHK (IPaKC UHK) představilo návštěvníkům moderní formu softwarových rehabilitací, které slouží k tréninku motoriky a smyslů zasažených nemocí. Díky IPaKC UHK se podařilo nabídnout několik přednášek s tlumočením do znakového jazyka, na což jsme nejen vzhledem k letošnímu tématu velice pyšní.  Aktivitu s tlumočením nabídla i organizace Tichý svět, o. p. s., která již několik let propojuje svět slyšících a neslyšících.

„Skvělým novým prvkem pro návštěvníky a návštěvnice byla hrací karta, která je motivovala navštívit i další vědecká stanoviště mimo kampus UHK. Pokud se jim podařilo obejít alespoň 4 místa v Hradci Králové v rámci Noci vědců, zařadili jsme je do slosování o ceny. Perfektní zpětná vazba pro nás je, že se do soutěže zapojili jak děti ve věku od sedmi let, tak i návštěvníci ve věku jejich rodičů a prarodičů. Věda zkrátka nezná hranic, v případě věku fanoušků popularizace vědy to evidentně platí dvojnásob,“ vzpomíná na dynamický průběh akce tiskový mluvčí UHK Jakub Novák, jeden z organizátorů akce.

Programu královéhradecké Noci vědců se již tradičně zúčastnila Knihovna města Hradce Králové, která si připravila odpolední program pro rodiny s dětmi. Na zajímavé aktivity lákala i Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, jejíž program probíhal ve výukovém centru ve Fakultní nemocnici, jen pár kroků od kampusu Na Soutoku.

Razítko na hrací kartu rozdávala taktéž Studijní a vědecká knihovna, která návštěvníky zasvětila do světa nevidomých hmatovou stezkou „Na dotek“. Hvězdárna a planetárium si pro milovníky vesmíru připravila speciální program v sále digitálního planetária.

Informace ohledně konání dalšího ročníku Noci vědců naleznete na celonárodním webu www.nocvedcu.cz/hradeckralove